Do Chorwacji własnym samochodem z dziećmi – jechać w dzień czy w nocy?

Maciej Piwowski
14.06.2021

Dalekie wakacyjne wyjazdy własnym samochodem nie są niczym niezwykłym - jednym z najpopularniejszych kierunków jest bajeczna Chorwacja. Co roku na takie rozwiązanie decydują się dziesiątki tysięcy Polaków, ceniąc sobie zarówno komfort podróży, jak i niezależność (m.in. swobodę zwiedzania, wyboru miejsca docelowego etc.). Schody zaczynają się jednak w momencie, gdy na pokładzie auta mamy małe dzieci, które nieszczególnie dobrze znoszą podróżowanie samochodem. Czy w takiej sytuacji lepiej jest zaplanować wyjazd w ciągu dnia, czy może jednak w nocy? Wykorzystaj nasze wskazówki.

Jazda w ciągu dnia – czy to dobry pomysł?

Takie rozwiązanie niewątpliwie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia kierowcy. Jazda w ciągu dnia nie jest aż tak męcząca, minimalizuje ryzyko zaśnięcia za kierownicą, daje większą swobodę w zakresie wyboru miejsc postojowych oraz zapewnia dużo lepszą widoczność. Wszystko to przekłada się na bezpieczeństwo podróży.

Nie zapominajmy jednak także o minusach, które ujawnią się szczególnie w sytuacji, gdy w daleką podróż wybiera się rodzina z małymi dziećmi. Pociechy z całą pewnością będą marudne, nawet do tego stopnia, że rodzicom zaczną puszczać nerwy – wówczas wyjazd może się zamienić w koszmar. Liczmy się też z częstymi postojami na toaletę, jedzenie i picie oraz z kłótniami między rodzeństwem, które mogą doprowadzić kierowcę do szewskiej pasji – a to już nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem.

Jazda w nocy – zalety i wady tego rozwiązania

Wielu rodziców z pewnością w ogóle nie bierze pod uwagę takiej opcji, co jest w pełni zrozumiałe. Kierowcy, którzy nie mają doświadczenia w nocnej jeździe siłą rzeczy nieźle się umęczą podczas podróży. Nie ma tutaj znaczenia ani wyspanie się przed jazdą, ani nawet robienie sobie postojów na kawę co kilka godzin. Organizmu przyzwyczajonego do dziennego trybu życia nie da się tak łatwo oszukać. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z ryzyka, z jakim wiąże się całonocna jazda samochodem do Chorwacji.

Rada

Idealnie byłoby, gdyby rodzice mogli się zmieniać w czasie jazdy – wówczas zmęczenie nie będzie aż tak doskwierać kierowcom, którzy zyskają możliwość ucięcia sobie drzemki w czasie, gdy za kółkiem siedzi druga osoba.

Poza aspektem kondycyjnym nocna jazda samochodem do Chorwacji, a już szczególnie z dziećmi, ma same zalety. Przede wszystkim pociechy powinny szybko zasnąć i przespać całą noc, co zagwarantuje kierowcy święty spokój. Ponadto jadąc w nocy raczej nie musimy się obawiać korków, dzięki czemu sama podróż przebiegnie o wiele szybciej – a przy tak dużym dystansie każda godzina ma ogromne znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie