Dlaczego warto pojechać do Finlandii?

Krzysztof Jagielski
01.03.2021

Finlandia nie jest szczególnie popularnym kierunkiem turystycznym. Osoby planujące podróż do Skandynawii raczej wybierają Norwegię, Szwecję, ewentualnie Danię. Finlandia jest więc nieco zapomniana, a szkoda, bo kraj ten ma nam wiele do zaoferowania. Dowiedz się, dlaczego warto pojechać do Finlandii, choćby tylko na kilka dni.

Fantastyczna, dziewicza przyroda

Czy wiesz, że Finlandia jest najgęściej zalesionym krajem w Europie? Około 74% jej powierzchni zajmuje las. Na terenie kraju znajduje się też aż 35 parków narodowych, w których możemy podziwiać dziewiczą przyrodę, włącznie ze strefami tajgi i tundry. Finlandia to bez wątpienia raj dla osób lubiących bliski kontakt z przyrodą.

Cisza i spokój

Finowie sami w sobie są raczej małomówni i zdystansowani, dlatego nie ma co liczyć na super gościnne przyjęcie z ich strony. Nie każdemu jednak musi to przeszkadzać. W Finlandii dobrze poczują się osoby, które lubią samotność, nie przepadają za tłumami, a już szczególnie turystów. Co ciekawe Finlandia jest trzecim najmniej zaludnionym krajem w Europie.

Zorza polarna

Czyli Aurora Borealis. To niewątpliwie jedna z największych naturalnych atrakcji Finlandii. To jeden z tych krajów, w których najłatwiej jest zobaczyć zachwycającą zorzę polarną – im dalej na północ tym lepiej. W samej Laponii zorza polarna jest wręcz stałym elementem krajobrazu w okresie od września do marca. Trzeba tylko poczekać na bezchmurną noc.

Muumimaailma

Czyli miasteczko Muminków – najsłynniejszych bajkowych postaci wywodzących się z Finlandii, wykreowanych przez pisarkę Tove Jansson. Kto z nas nie zna muminków? W miasteczku Naantali w południowo-zachodniej Finlandii powstał na ich cześć świetny park rozrywki, w którym wyszaleje się cała rodzina. To ogromna atrakcja dla dzieci.

Wioska Świętego Mikołaja

Być w Finlandii i nie odwiedzić Świętego Mikołaja? To nie do pomyślenia! Wioska, w której urzęduje uwielbiany na całym świecie mężczyzna z brodą i w czerwonym kubraku znajduje się w Rovaniemi na północy kraju, a dokładnie w Laponii. Wioska jest czynna cały rok, można ją śmiało odwiedzić także latem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie