Dlaczego warto odwiedzić Słowenię?

Piotr Kowalczyk
14.09.2020

Słowenia to maleńki kraj położony na Bałkanach, który większości Polaków kojarzy się z… niczym. No, ewentualnie z dobrymi skoczkami narciarskimi i marką Gorenje. Poza tym Słowenia jest niemal nieznana, co stanowi jej duży atut z punktu widzenia podróżnika. Zdecydowanie warto odwiedzić ten kraj, bo ma wiele do zaoferowania – zarówno na krótszy, jak i dłuższy urlop. Oto kilka najważniejszych powodów przemawiających za tym, aby wybrać się do Słowenii.

Blisko

A do tego komfortowy dojazd. Do Słowenii można dojechać niemal w całości autostradami. Podróż z centralnej Polski nie powinna zająć więcej niż 10-12 godzin. Poza tym, jeśli dla kogoś nie jest to szczególnie atrakcyjny kierunek lub po kilku dniach uzna, że się nudzi, zawsze można w ciągu kilku godzin znaleźć się w sąsiedniej Chorwacji, a nawet pokusić się o wycieczkę do Włoch.

Bajeczne widoki

Największym krajobrazowym skarbem Słowenii są oczywiście Alpy Julijskie, które zrobią wrażenie na każdym, kto do tej pory widział jedynie Tatry. Alpy Julijskie zachwycają nie tylko widokami, ale też świetnymi trasami spacerowymi i trekkingowymi, w tym dla całych rodzin.

Można poplażować

Co prawda Słowenia ma mikroskopijną linię brzegową, ale jakby nie patrzeć – leży nad Adriatykiem. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i gna prosto do Chorwacji, pomijając całkiem sympatyczne kurorty Słowenii, gdzie jest znacznie mniej turystów, ceny nie zabijają, a woda – jak to w Adriatyku – jest czysta i ciepła.

Jezioro Bled

Bez wątpienia jest to jedno z najładniejszych, a na pewno najładniej położonych jezior w Europie. Nad Bled znajdziemy zarówno komfortowe kempingi, jak i hotele czy pensjonaty – opcji noclegowych jest mnóstwo. Śmiało można tam spędzić cały urlop, spacerując, jeżdżąc rowerem, pływając w jeziorze (jest bardzo czyste) czy po prostu podziwiając widoki.

Lublana

Stolica Słowenii jest jednym z najbardziej niedocenianych miast w tej części Europy. Z niewiadomych powodów turyści niechętnie tam zaglądają, wybierając czy to pobliski Split, czy skupiając się na Pradze i Wiedniu. To spory błąd, ponieważ Lublana potrafi zachwycić architekturą i klimatem, szczególnie wieczorem. No i jest tam względnie bezpiecznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie