Dlaczego to dobry moment na podróż do Turcji?

Piotr Kowalczyk
03.01.2022

Turcja jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie krajów w Europie oraz Azji Wschodniej. W Polsce kojarzymy ją przede wszystkim przez pryzmat wczasów all inclusive w ekskluzywnych kurortach, jednak kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej, na czele z przepięknym Stambułem czy zabytkowym Efezem. Jeśli od dawna planujesz podróż do Turcji, to teraz jest odpowiedni moment (z poprawką na ewentualne obostrzenia pandemiczne). Dlaczego? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym poradniku.

Krach tureckiej liry

Lira jest najtańsza w historii, co stanowi ogromny problem dla Turków, ale też sporą szansę na tanie wakacje dla turystów np. z Polski. Zabierając ze sobą do tego kraju dolary amerykańskie czy euro można kupić znacznie więcej dóbr niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Turcja stała się po prostu bardzo tania w relacji do siły nabywczej zagranicznych walut, dlatego jeśli masz odłożone dolary lub euro, to podróżując po Turcji dziś wydasz o wiele mniej lub zapewnisz sobie wyższy standard pobytu.

Mało turystów

Turcja, podobnie jak inne kraje na świecie, boryka się z pandemią i przez nią mocno ograniczyła napływ turystów poza okresem wakacyjnym. Efekt jest taki, że nawet przy największych atrakcjach nie ma dziś tłumów, a spotkanie turysty na ulicach np. Stambułu wcale nie jest tak oczywiste, jak w normalnych czasach. Jeśli nie przepadasz za tłumami, chcesz mieć swobodny dostęp do zabytków oraz bez problemu rezerwować noclegi nawet z dnia na dzień, to jest to idealny czas na podróżowanie po Turcji.

Bardzo łagodny klimat

Zima i wczesna wiosna w Turcji znacząco różnią się od tego, do czego przywykliśmy w Polsce. Szczególnie we wschodniej części kraju oraz na wybrzeżu można liczyć na temperatury grubo przekraczające 20 stopni Celsjusza. Zwiedzanie Turcji w tym okresie jest bardzo komfortowe, zwłaszcza w porównaniu z tym, czego doświadczają turyści przyjeżdżający tam latem (potworne upały).

Narty w Turcji? To może być strzał w dziesiątkę

Co ciekawe Turcja staje się coraz modniejszym kierunkiem wypadów narciarskich. Kraj ten oferuje kilka atrakcyjnych kurortów, z dużo lepszą infrastrukturą niż w Polsce. Mała liczba narciarzy gwarantuje przy tym brak kolejek do wyciągów. Są już biura, które oferują kompleksowe wycieczki narciarskie do Turcji połączone np. ze zwiedzaniem Stambułu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie