CZECHY. Most Karola i praskie zabytki

Aneta Kwapisz
05.11.2015

Praga - miasto urokliwe o każdej porze roku

Wycieczki last minute to świetny sposób na podróżowanie dla tych, którzy nigdy do końca nie są pewni, czy obowiązki domowe lub zawodowe nie pokrzyżują im
planów. Miejscem, w które bez problemów można wybrać się na ostatnią chwilę, jest Praga. Bliskość Polski i masa atrakcji sprawiają, że to czeskie miasto jest częstym celem wycieczek dla tych, którzy na wyprawę decydują się pod wpływem nagłego impulsu.
Klub Globtrotera zorganizował dwa lata temu małą wyprawę klubową do stolicy nad Wełtawą. Być może powtórzymy ją w tym roku. Ale przecież Praga jest tak blisko i tak łatwo tam dotrzeć, że - przy odrobinie operatywności i energii - w każdej chwili możecie wybrać
się tam indywidualnie. Tym bardziej, że nie ma złej pory roku, by odwiedzić to miasto.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Pradze?

Hradczany – królewska dzielnica.
Dzielnica ta „narodziła” się w XIV wieku na zachodnim brzegu Wełtawy. Tu można podziwiać potężny zamek – dawną siedzibę czeskich królów, która pod względem zajmowanej powierzchni zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Ważną częścią kompleksu zamkowego na Hradczanach jest górująca nad miastem katedra świętego Wita. Siedziba praskich biskupów wyróżnia się swą architekturą, dzięki której uważana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł gotyku w Europie. W jej wnętrzu można podziwiać misternie wykonane grobowce czeskich władców oraz ich insygnia koronacyjne. Najważniejszym z nich jest korona świętego Wacława – symbol niepodległości Republiki Czeskiej, a zarazem narodowa relikwia traktowana przez Czechów z wyjątkowym szacunkiem.

Królestwo czeskich złotników.
Złota Uliczka jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pragi. Dawniej mieszkali tu królewscy złotnicy, zaś w XVI wieku ich miejsce zajęła praska biedota. W XX stuleciu urocza zabudowa uliczki sprawiła, że skupiło się tu życie artystyczne miasta. Złota Uliczka stała się oazą dla wielu czeskich pisarzy. Jednym z nich był sam Franz Kafka. Dziś domy znajdujące się przy uliczce służą jako sklepy, zaś sama Złota Uliczka jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Pradze. Na uwagę zasługuje tu również Biała Wieża – dawne więzienie, w którym „gościł” jeden z najbardziej znanych alchemików europejskich, Edward Kelley.

Most Karola.
Ten obiekt jest symbolem Pragi i obowiązkowym punktem programu każdej wycieczki. Zbudowany w XIII wieku na Wełtawie kamienny most jest obecnie jednym z najstarszych na świecie obiektów tego typu. Imponują jego wymiary oraz bogata dekoracja rzeźbiarska. Ponad 500 metrów długości, prawie 10 metrów szerokości oraz 15 potężnych filarów wspierających konstrukcję – już to robi ogromne wrażenie. Jeśli dodać do tego ponad 30 zespołów figuralnych oraz dwie okazałe bramy strzegące wejścia na tę gigantyczną „kładkę” otrzyma się wyjątkowe dzieło sztuki, godne największych zachwytów.

Wyszehrad
Choć może lepiej: Vysehrad, bardziej po czesku i bardziej zabytkowo. Wyszehrad to bowiem kolebka Pragi, teren pieknie usytuowany na skalistym cyplu nad brzegiem Wełtawy. Rejon ten położony jest nieco w oddali od głównych praskich tras turystycznych i mniej wprawnym turystom sprawia trochę problemów z dotarciem tam. Ale warto się potrudzić, bo wrażenia niezapomniane. Jeżeli znajdziecie chwilę (trochę dłuższą - przynajmniej 2 godziny) - zajrzyjcie tam koniecznie.

---
Obejrzyj Pragę na zdjęcia w naszej Fotogalerii >>>   HRADCZANY - klejnot Pragi
Zdjęcia powstały w czasie wypraw klubowych KLUBU GLOBTROTERA w latach 2012 i 2014.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.