Czas na Bałkany! 5 krajów, które warto wybrać zamiast Chorwacji

Antoni Kwapisz
12.12.2016

Bałkany nie mają zbyt dobrej opinii, głównie z uwagi na świeżą wciąż pamięć o tragicznych konfliktach zbrojnych. Ten region może być jednak prawdziwym rajem dla miłośników turystyki, szczególnie poza utartymi szlakami. Warto się przekonać, że Bałkany to nie tylko „oklepana” i droga Chorwacja, ale także inne, bajecznie piękne kraje. Wymieniamy 5 kierunków, które warto wziąć pod uwagę planując kolejne wakacje.

  1. Czarnogóra – bałkańska perła. Kraj, który nie ustępuje Chorwacji pod względem urody wybrzeża. Warto odwiedzić przepiękny Kotor, będący doskonałą alternatywą dla zadeptanego Dubrownika. Czarnogóra staje się bardzo modna, dlatego to ostatni moment, aby odwiedzić ją bez ryzyka spotkania hord turystów.
  2. Bośnia i Hercegowina – kraj owiany grozą wojny, który wciąż nie podniósł się z ekonomicznej zapaści. Dla wytrawnego podróżnika jest to jednak destynacja niemal idealna. Zabytki, przepiękne Sarajewo, urokliwy Mostar, a do tego niesamowita i dziewicza przyroda – to największe atuty Bośni. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest tam znacznie taniej niż w sąsiedniej Chorwacji.
  3. Macedonia – kierunek bardzo mało popularny wśród polskich turystów, a szkoda, bo Macedończycy lubią Polaków i są spragnieni odwiedzin. Kraj ma wiele do zaoferowania. Przede wszystkim fantastyczne góry, znakomite jedzenie i cudowną Ochrydę leżącą nad jednym z najstarszych jezior świata.
  4. Albania – to powoli staje się jeden z turystycznych hitów w Europie. Nic dziwnego – Albania ma piękne wybrzeże, które spokojnie może konkurować np. z greckimi wyspami. Do tego jest tam wciąż tanio, a infrastruktura turystyczna regularnie się poprawia. Warto też wpaść na chwilę do Tirany i do Szkodry, aby spróbować wybornego albańskiego wina.
  5. Serbia – Serbowie to bardzo dumny naród, dlatego lepiej nie wchodzić z nimi w dyskusje polityczne i historyczne. Unikając problemów można się oddać zwiedzaniu jednego z najpiękniejszych krajów w Europie, z majestatycznym Belgradem na czele. Serbia jest bardzo niedoceniana i traktowana jako kraj tranzytowy w drodze do Grecji – szkoda, bo oferuje naprawdę wiele.

Bałkany to dla Polaków świetny kierunek podróży. Głównie z uwagi na łatwość porozumienia się z mieszkańcami oraz sympatię, jaką jesteśmy tam darzeni. Chorwacja jest nudna? Alternatyw, jak widzisz, nie brakuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie