Cypr znosi restrykcyjne ograniczenia covidowe

Piotr Kowalczyk
14.02.2022

Bardzo dobra informacja dla osób, które planują wakacje na Cyprze. Kraj ten od 1 marca znosi większość uciążliwych ograniczeń dla turystów. Do tego czasu Cypr pozostanie jedną z najbardziej niedostępnych destynacji turystycznych w Europie.

Co się zmieni?

Od 1 marca Cypr zniesie obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa od osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców. Nowe zasady będą dotyczyć zarówno osób, które przeszły pełny cykl szczepień przeciwko COVID-19, jak i przyjęły dawkę przypominającą (tzw. booster).

Warunkiem wjazdu na terytorium Cypru bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu jest okazanie unijnego certyfikatu szczepienia. Według cypryjskiego prawa osoba w pełni zaszczepiona może posługiwać się certyfikatem przez 9 miesięcy od momentu przyjęcia drugiej dawki (lub preparatu jednodawkowego).

Z obowiązku testowania zostaną również zwolnieni ozdrowieńcy. W ich przypadku wymagane będzie przedłożenie stosownego certyfikatu ważnego przez 180 dni liczonych od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Dodatkowo od 1 marca Cypr wprowadzi podział państw, z których przylatują turyści na zielone, czerwone oraz szare. Osoby z tych ostatnich państw będą musiały przedstawić specjalne zezwolenie na przekroczenie cypryjskiej granicy. Z kolei podróżni z krajów zielonych, którzy nie są zaszczepieni, będą musieli wykonać przed podróżą test PCR (ważny 72 godziny) lub test antygenowy (ważny 24 godziny). Osoby z krajów czerwonych dodatkowo będą musiały wykonać na własny koszt test PCR już na lotnisku na Cyprze.

Dodajmy, że Cypr jest jedną z najpopularniejszych destynacji urlopowych wśród polskich turystów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie