Coś dla fanów „Gry o tron”! Miejsca w Europie, w których kręcono sceny serialu

Marek Szydełko
23.04.2019

Świat można zwiedzać na wiele sposobów, a jednym z najciekawszych jest zaplanowanie trasy śladami swoich ulubionych filmów czy seriali. „Gra o tron” to produkcja, którą pokochały setki milionów widzów w ponad 190 krajach. Nic zatem dziwnego, że miejsca, w których były kręcone sceny serialu, przeżywają istny najazd turystów. Też chcesz je odwiedzić? Nie musisz wcale lecieć daleko, bo „Gra o tron” była realizowana głównie w Europie.

Irlandia Północna

Ten kraj nie jest oczywistym kierunkiem podróży turystycznych, ale „Gra o tron” wszystko zmieniła. Tysiące fanów chcą zobaczyć np. Camcastle, czyli miejsce, które w serialu „zagrało” siedzibę Starków – Winterfell. Ponadto w Irlandii Północnej można zwiedzić Zatokę Murlough (Żelazna Wyspa) czy kamieniołom Larrybane, czyli serialową Krainę Burzy.

Szkocja

Sceny rozgrywające się w Winterfell kręcono także w zamku Doune, który mieści się w środkowej Szkocji. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych w tym kraju.

Maroko

Ten kraj oczywiście nie leży w Europie, ale znajduje się tak blisko Hiszpanii, że podróż wcale nie zajmie dużo czasu. Fani „Gry o tron” mogą w nim zwiedzić np. Ait-Ben-Haddou, gdzie kręcono sceny z miast Yunkai i Pentos czy Essaouirę, serialowy Astapor.

Malta

Ten niewielki kraj gościł ekipę „Gry o tron” przez wiele miesięcy, ponieważ kręcono w nim kluczowe sceny. Między innymi ślub Daenerys i Khala Drogo (Azure Window). Z kolei Fort Manoel „zagrał” Wielki Sept Baleora, a San Anton Palace Czerwoną Twierdzę.

Chorwacja

Zdecydowanie największe „skupisko” scen z „Gry o tron” możemy znaleźć właśnie w tym bałkańskim, bardzo popularnym wśród polskich turystów kraju. W Chorwacji kręcono większość scen rozgrywających się w Królewskiej Przystani („grają” ją piękny Split, Dubrownik oraz Ston). Z kolei Szybenik to serialowe Braavos.

Islandia

Na Islandii oczywiście kręcono sceny z Muru. Ekipa serialowa wykorzystała do tego scenerię zachwycającego Lake Myvatn, Svinafellsjokull oraz Vatnajokull. Za obozowisko dzikich ludzi posłużyło natomiast Dimmuborgir.

Sceny z „Gry o tron” kręcono również w Hiszpanii. Real Alcazar w Sewilli to serialowy Pałac Królewski w Dorne, Most Rzymski w Kordobie pełnił funkcję Mostu w Volantis, a Plaza de Toros de Osuna posłużyła za scenerię Dołu Daznaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie