Co zobaczyć w Amsterdamie?

Krzysztof Jagielski
04.07.2020

Stolica Holandii każdego roku przyciąga do siebie całą masę turystów swoją niezwykłą architekturą, wspaniałą kuchnią i charakterystycznymi atrakcjami. Co powinien zobaczyć ktoś, kto przyjechał do Amsterdamu po raz pierwszy? Oto kilka propozycji.

Niezwykłe muzea

Ten, kto myśli, że będzie w stanie zwiedzić wszystkie warte uwagi muzea w Amsterdamie podczas jednej wizyty w tym pięknym mieście, jest w wielkim błędzie. Choć stolica często kojarzy się ze swobodnym stylem życia, nie brakuje w niej także kultury, sztuki i niesamowicie przedstawionej historii.

Jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Amsterdamie niezmiennie pozostaje stworzone na pamięć Van Gogha. Muzeum otwarte w 1973 roku w swoich zbiorach zawiera 400 rysunków i 200 obrazów tego artysty. Van Gogh był malarzem, o którym słyszeli ludzie na całym świecie. Nic więc dziwnego, że muzeum zawsze pełne jest zwiedzających.

Kolejnym niezwykłym muzeum Amsterdamu jest Dom Anny Frank. W jednej z kamienic w stolicy, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od pozostałych, od 1942 roku ukrywały się żydowskie rodziny. Pamiętnik dziewczynki wydany przez jej ojca już po wojnie, zyskał tak dużą popularność, że zapewne nie jest niczym przełomowym fakt, że przed muzeum codziennie ustawia się długa kolejka osób.

Więcej o niezwykłych, a zarazem ciekawych miejscach, które można znaleźć w Amsterdamie, znaleźć można pod adresem https://thingstodoinamsterdam.com/.

Charakterystyczne wiatraki

Szczególnie dla osoby, która nigdy wcześniej nie była w Holandii, charakterystyczne w tym kraju wiatraki powinny być jednym z pierwszych punktów, przy którym warto się zatrzymać. W Amsterdamie znajduje się ich aktualnie osiem, z czego jeden jest udostępniony dla zwiedzających nie tylko od zewnątrz. W Holenderskim kalendarzu znaleźć można nawet święto wiatraków, podczas którego są one przystrajane.

Wyjątkowe kanały

Łączna długość wszystkich kanałów płynących przez Amsterdam to ponad 100 kilometrów! Miasto to lata temu budowane było wzdłuż tych właśnie 160 kanałów, które dziś pozostają jedną z najpiękniejszych jego atrakcji. Niezwykłe mostki łączące przejścia po obu stronach przez lata swojego istnienia były świadkiem wielu spotkań miłosnych, dramatów rodzinnych, rozstań, czy szczerych rozmów. Będąc w Holandii, nie sposób zignorować te piękne i codzienne zarazem widoki w jej miastach.

Pyszne sery

Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie Amsterdam jest miejscem, z którego wywodzą się jedne z najpopularniejszych światowych serów, mianowicie gouda i edam. Będąc w mieście, każdy wielbiciel serowych przysmaków powinien choć raz odwiedzić restaurację, która zaserwuje mu sery, jakich nie spotkał i prawdopodobnie nigdy nie spotka w żadnym innym miejscu świata.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie