Chorwacja największym hitem turystycznym 2021 roku

Andrzej Winnicki
22.11.2021

Ta informacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, ale jednak liczba 1 miliona polskich turystów, którzy odwiedzili w 2021 roku Chorwację, musi robić wrażenie. Bałkański kraj znów znalazł się w głównym nurcie zainteresowania Polaków, którzy postanowili spędzić wakacje za granicą. Co miało na to największy wpływ?

Rekord za rekordem

Od początku 2021 roku do 26 października Chorwację odwiedziło nieco ponad 998 tysięcy turystów z Polski – podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna. To oznacza wzrost rok do roku aż o blisko 50 procent oraz o ponad 3 proc. w porównaniu z rekordowym do tej pory rokiem 2019.

Szczególnie duże oblężenie polskich turystów Chorwacja przeżyła w lipcu. Tylko w tym jednym miesiącu nad Adriatyk udało się ponad 300 tysięcy podróżnych z Polski.

Ciekawie przedstawiają się również dane dotyczące liczby wykupionych noclegów. W 2021 roku (do końca października), Polacy zrealizowali ponad 6,6 miliona noclegów, a więc o ponad 44 proc. więcej niż w 2019 roku. To oznacza, że coraz chętniej zatrzymujemy się w Chorwacji na dłużej, spędzając nad Adriatykiem nawet dwu- i trzytygodniowe wakacje.

Jeśli chodzi o te najpopularniejsze regiony i kurorty, to polscy turyści szczególnie upodobali sobie Dalmację Środkową, okolice Zadaru oraz Istrię. Nocujemy najchętniej w Omis, Makarskiej, Basce Vodzie, Zadarze oraz Splicie.

Skąd ten szał na Chorwację?

Rekordowe wyniki są pochodną wprowadzenia dość łagodnych przepisów covidowych. Chorwacja co prawda wymagała od turystów okazania certyfikatu szczepienia lub wykonania testu, ale nie dotyczyło to dzieci do 12. roku życia. Z punktu widzenia wielu rodziców sprawa była więc prosta i Chorwacja wygrała z m.in. Grecją czy Włochami, gdzie obowiązywały znacznie większe restrykcje.

Wielu turystów narzekało jednak na bardzo wysokie ceny w Chorwacji, co może się odbić temu krajowi czkawką. Chrapkę na przejęcie polskich podróżnych ma przede wszystkim Albania, która oferuje nieco niższy standard, natomiast o wiele atrakcyjniejsze ceny, piękne widoki oraz również luźne podejście do zasad sanitarnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie