Chorwacja - 6 powodów, dla których warto odwiedzić Chorwację

Mariusz Siwko
05.11.2015

Chorwacja od dawna jest popularnym celem podróży. Zawirowania polityczne 1990 roku bardzo jej pod tym względem zaszkodziły, jednak kraj systematycznie odbudowuje swój turystyczny potencjał. Co roku ten kraj odwiedza około 10 milionów turystów.
Poznaj 6 powodów, które ich tam przyciągają.

1. Wspaniała przyroda

Chorwacja po prostu zachwyca widokami, bogactwem krajobrazu oraz fauny i flory. Niewątpliwie wpływa na to fakt, iż spotykają się tutaj tak zróżnicowane tereny - miejsca, gdzie najeżone skałami góry spotykają się z błękitem Morza Adriatyckiego, urzekają pięknem. Zaskoczeniem może być, iż na obszarze tego niewielkiego kraju znajduje się aż 8 parków narodowych.

2. Bogactwo kulturowe

Kto nie zna Chorwacji, ten może być zaskoczony tym, w jak dużym stopniu miejsce to wypełnione jest historią. Podróżujący tu mają okazję odwiedzić ogromną liczbę zabytków klasy 0. Warto odwiedzić wiele miast, ale na pewno nie można pominąć Dubrownika - tutaj całe stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

3. Wybrzeże Adriatyku

Piękno tego wybrzeża nikogo nie pozostawi obojętnym. Zazwyczaj skaliste, otoczone lazurem morza, z wieloma czesto dzikimi wyspami (tutaj trzeba wspomnieć koniecznie o Dalmacji!). Przyroda wybrzeża jest różnorodna i imponująca.

4. Pyszne jedzenie

Chorwackie wakacje to uczta nie tylko dla oczu, ale też dla zmysłu smaku. Tutejsza kuchnia to bardzo ciekawe połączenie wielu wpływów, m.in. śródziemnomorskich. Oczywiście można się spodziewać mnóstwa owoców morza, lecz miłośnicy diety warzywnej też nie będą rozczarowani. Rozkoszy podniebienia dopełniają chorwackie wina - region ten ma tradycję winiarską datującą się przed czasami Imperium Rzymskiego.

5. Park Narodowy Krka

To chyba najmocniejszy atut przyrodniczy Chorwacji, jej perła w koronie. Został utworzony w biegu rzeki Krka, gdzie jest mnóstwo wodospadów i kaskad. Znajduje się tam też jezioro, a na nim wyspa z malowniczo położonym klasztorem franciszkanów.

6. Żeglarstwo

Chorwacja to bardzo dobry wybór dla miłośników żeglarstwa. Malownicze wybrzeże jest wymarzone do łapania wiatru w żagle, a świetnie rozwinięta infrastruktura (żaden z europejskich krajów nie ma więcej marin) sprawia, iż żeglowanie jest komfortowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.