Bośnia – wciąż nieodkryta perła Bałkanów

Krzysztof Jagielski
28.08.2023

Wielu Polakom Bośnia kojarzy się wyłącznie z wojną, która miała miejsce w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Te tragiczne wydarzenia na szczęście są już dawno za nami, a kraj, pomimo wielu trudności, stopniowo dźwiga się gospodarczo, stając się przy tym atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Bośnia ma wiele do zaoferowania każdemu, kto kocha bałkański klimat. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić ten piękny kraj.

Jest dużo taniej niż w sąsiedniej Chorwacji

Osoby, które zrezygnowały z wakacji w Chorwacji z powodu mocno już przesadzonych cen, powinny zainteresować się Bośnią. Oba kraje ze sobą sąsiadują, przy czym ceny w Bośni są przeciętnie o 30-50 proc. niższe – dotyczy to i zakwaterowań, i posiłków w restauracji czy szeroko pojętych atrakcji turystycznych.

Sacrum i profanum

W Bośni można spędzić i beztroskie wakacje korzystając np. z kąpieli w ciepłym Adriatyku (Bośnia ma swój nadmorski kurort – Neum), i zwiedzić wiele wspaniałych zabytków, a nawet uduchowić się podczas wizyty w Medjugorie. Fanom zwiedzania polecamy umieścić na swojej liście oczywiście Sarajewo oraz zachwycający Mostar.

Jedno z ostatnich takich państw w Europie

Bośnia nie należy i jeszcze długo nie będzie należeć do Unii Europejskiej. Mentalnie Bośniakom bliżej jest do Wschodu niż Zachodu. To może oczarować osoby, które tęsknią za „dawnymi Bałkanami”, szczerością tamtejszych ludzi, ich bezkompromisowością i przywiązaniem do szeroko rozumianej swobody.

W Bośni momentami można się poczuć jak w skansenie Europy, co pozwala też docenić, jak wielki postęp cywilizacyjny i ekonomiczny poczyniła Polska na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie