BAWARIA - fantazje szalonego Ludwika - 2013

Krzysztof Jagielski
13.11.2015

MONACHIUM - NORYMBERGA - RATYZBONA - ZAMKI BAWARSKIE

Bawarię bez wątpienia nazwać można perłą Niemiec. Malowniczość  i atrakcyjność tej krainy tworzą niebotyczne alpejskie szczyty, rozległe doliny rzeczne, obramowane lesistymi wgórzami i architektura zabytkowych miast, gdzie charakterystyczne czerwone cegły gotyckich kościołów i zamków mieszają się z bielą pałacowych marmurów... Naturalną granicę na południu wyznaczają Alpy, ze słynnym Ga-Pa (Garmisch-Parten-Kirchen). W północnej części regionu rozciąga się pofałdowana dolina, której główne punkty orientacyjne stanowią potężne Monachium, urokliwa Norymberga i malownicza średniowieczna Regensburg (dawna Ratyzbona), ograniczone doliną Dunaju.

W cyklu wypraw klubowych Szlakami Pogranicza po eskapadach do południowych (Czechy  Praga) i wschodnich sąsiadów (Litwa  Wilno, Troki i Kowno) Klub Globtrotera w tym roku zagląda za zachodnie granice Polski.
A oto co zaplanowaliśmy zobaczyć w Bawarii.

 

Trasa i program:

1 dzień: Wyjazd z Warszawy (godz.: 6.00). Przejazd do granicy Polski.  W trakcie przejazdu przerwa na obiad. Przejazd do Czech.  Nocleg i kolacja w Pradze (hotel w obrębie miejskiej strefy komunikacyjnej).

2 dzień: Śniadanie. Przejazd do Niemiec. Zwiedzanie Norymbergi z polskim przewodnikiem: objazd centrum miasta (m.in. budynek sądu, gdzie odbywał się proces norymberski)  i ok. 3-godzinny spacer po Starym Mieście (m.in. gotycki zamek, zabytkowy cmentarz z grobem Wita Stwosza). Przejazd do hotelu w rejonie Norymbergi. Kolacja i nocleg.

3 dzień: Śniadanie. Przejazd w Alpy Bawarskie  zwiedzanie zamków Ludwika Bawarskiego: malowniczo położonych w Alpach oryginalnych architektonicznie zamków Neuschwanstein i Schwangau (do obydwu zamków prowadzi asfaltowana droga). Po południu przejazd do Monachium. Zwiedzanie monachijskiego Starego Miasta z polskim przewodnikiem (m.in. Marienplatz, katedra, rejon rezydencji). Po zwiedzaniu - czas wolny.
Przejazd na nocleg i kolację do hotelu.

4 dzień: Śniadanie. Przejazd do Ratyzbony i spacer po Starym Mieście. Ratyzbona (niemiecka nazwa: Regensburg) , urokliwe średniowieczne miasto nad Dunajem. Jego historia sięga czasów rzymskich. Starówka Ratyzbony w roku 2006 wpisana została na listę dziedzictwa kultury Unesco. Spacerując po malowniczych uliczkach Starego Miasta zobaczymy m.in. Kamienny Most i katedrę Św. Piotra.  Po zwiedzaniu wyjazd w kierunku Polski. Przejazd do Zgorzelca. Kolacja i nocleg - rejon Zgorzelca.

5 dzień: Śniadanie. Wyjazd w drogę powrotną do Warszawy. W trakcie przejazdu przerwa na obiad. Przyjazd do Warszawy późnym wieczornych (ok. 23.00).

 

Takie są podstawowe założenia. W trakcie realizacji szczegóły mogą nieco ulec zmianie, tym bardziej, że ostateczny kształt wyprawy zawsze zależy od Klubowiczów.

 

Termin:  9-13 października 2013

 

Orientacyjny koszt:
z aktualną Kartą Globtrotera: ok. 1020 zł + ok. 80 euro
dla pozostałych osób: ok. 1150 zł + 100 euro

Opłata rezerwacyjna: 50 zł

Pozostałe koszty złotówkowe płatne w II lub III częściach  (do ustalenia indywidualnie) do końca września.

Dewizy zabieramy ze sobą i płacimy nimi na miejscu za posiłki (z wyjątkiem śniadań oraz 2 kolacji w Bawarii), wstępy i lokalnych przewodników.

UWAGA:
Koszty skalkulowane zostały dla min. 25 osób:
koszty złotówkowe: przejazd autokarem na całej trasie (mały autokar), 2 noclegi w hotelu *** w Bawarii i 2 noclegi w pensjonacie  w rejonie Zgorzelca, w pokojach 2-osobowych, 4 śniadania, 4 kolacje, obsługa polskiego pilota na całej trasie, ubezpieczenie. Ostateczny koszt złotówkowy zależny jest od liczby uczestników wyprawy; wycieczka realizowana jest przy min. 15 uczestnikach z dopłatą ok. 150 zł.
koszty w euro: bilety wstępu do zamków bawarskich, przewodnicy lokalni w jęz. polskim, w zamkach - audiofony z informacją w jęz. polskim;
ostateczny koszt dewizowy zależny jest w pewnym stopniu od liczby uczestników, ale bardziej od indywidualnych zapotrzebowań.


Informacje i zgłoszenia:  turystyka.poczta@onet.eu
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły organizacyjne podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie