MILUSIN - czyli z wizytą u Marszałka w Sulejówku

Piotr Kowalczyk
12.11.2015

Przyszedł czas na ponowne wiosenne odwiedziny w Sulejówku. 
Prawie od progu spotkamy się tam z Rodziną Piłsudskich, a powita nas żona Marszałka - Pani Aleksandra.
Oczywiście będzie to powitanie wirtualne, gdyż rzeczywiste nie byłoby niestety możliwe. Organizatorzy eskpozycji w willi Milusin wpadli na wspaniały pomysł: niedostatek materialnych eksponatów uzupełniono filmami o Józefie Piłsudskim, Jego Rodzinie i dworku Milusin. Narratorką tej filmowej opowieści jest właśnie Aleksandra Piłsudska.

Józef Piłsudski opuścił dom rodzinny w wieku 18 lat. Własnego domu dorobił się dopiero po 36 latach. Żona Marszałka - pani Aleksandra kupiła dwie działki w podwarszawskim Sulejówku. Pierwszy dom Piłsudskich był drewnianym "letniakiem". Na bardziej wystawny Marszałka nie było stać, gdyż jego państwowe uposażenie było dosyć skromne. Ów dom, nazywany później przez Piłsudskich "Drewniakiem", nadal, choć już mocno zniszczony, stoi na posesji. 

Na sąsiedniej działce z żołnierskich składek żołnierze pobudowali dar dla Marszałka - dworek zaprojektowany przez Kazimierza Skórewicza -"Milusin" - w popularnym wówczas "dworkowym" stylu. W latach 1923-1926 Piłsudski mieszkał tu na stałe z rodziną, tu pisał książki i prowadził dysputy polityczne z sąsiadem - pierwszym premierem niepodległej Rzeczypospolitej, Jędrzejem Moraczewskim. Po śmierci Józefa Piłsudskiego (12 maja 1935 r.) wdowa i córki Marszałka opuściły Sulejówek. Dworek odwiedzała szkolna młodzież i wycieczki oficerów.

W czasie okupacji niemieckiej okolica "Milusina" znalazła się w obrębie tajnego ośrodka Abwehry, gdzie szkolono agentów przerzucanych do pracy wywiadowczej w ZSRR.

Wyposażenie dworku przetrwało wojnę prawie nietknięte. Zniknęło w 1947 r. Później na teren dworku zakazano wstępu. Do połowy lat 50. XX w. budynkiem administrowała ambasada ZSRR. Po roku 1956 w dworku działało przedszkole.

W 2000 r. obiekt przekazano Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Przedszkole przeniesiono do nowego budynku, "Milusin" poddano remontowi i od kilku lat dworek Marszałka można zwiedzać. Zgromadzono tu nieliczne jeszcze oryginalne meble, sprzęty i przedmioty osobiste. W saloniku umieszczono dużych rozmiarów głowę Józefa Piłsudskiego - fragment pomnika autorstwa Alfonsa Karnego odsłoniętego w 1936 r. w kresowym Brasławiu.

Nieopodal dworku , tuż za ogrodzeniem posesji, bezpośrednio przy ulicy Józefa Piłsudskiego, usytuowano pomnik Marszałka z córkami.
W sąsiedztwie zabytkowego dworku powstać ma duże Muzeum Marszałka Piłsudskiego. Jego otwarcie planowane jest w 2017r.

Termin:  15 marca 2015
Czas trwania wycieczki: ok. 3,5 godz. (łącznie z dojazdem z Warszawy)

Spotkanie grupy o godz.: 10.15
Dworzec Warszawa Śródmieście  -  przy kasach - kierunek wschodni

koszt: z Kartą Globtrotera: 5 zł / dla pozostałych osób: 10 zł  + bilet SKM (II strefa)


 
Zgłoszenia: na spotkaniach Klubu, spacerach warszawskich oraz mailowo
e-mail:  turystyka.poczta@onet.eu 

W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie