Wymarzona podróż z problemami, czyli jakie przykre niespodzianki mogą Cię czekać przy check-in?

Maciej Piwowski
17.06.2020

Check-in to z reguły pierwszy etap podróży samolotem. Każdy pasażer musi się stawić przy punkcie nadawania bagażu rejestrowanego, okazać bilet i dopiero wtedy może przejść do kontroli bezpieczeństwa, za którą czeka już hala odlotów. Okazuje się, że czysta formalność czasami zamienia się w bardzo nerwową sytuację, za co niemal zawsze winę ponosi pasażer. Wymieniamy typowe przykre niespodzianki, jakie mogą Cię spotkać przy check-in.

Niezgodność danych

Ten problem najczęściej dotyczy pań, które wybierają się w podróż poślubną, a nie zdążyły wymienić paszportu czy dowodu osobistego. Jeśli pracownik check-in stwierdzi, że nazwisko na bilecie nie zgadza się z tym widniejącym w dokumencie pasażera, może odmówić przeprowadzenia odprawy.

Brak zgody na wylot z dzieckiem

Jeśli w podróż z dzieckiem wybiera się tylko jedno z rodziców lub np. dziadkowie, koniecznie trzeba pamiętać, aby dorosły pasażer posiadał przy sobie zgodę na odbycie takiego lotu. Najlepiej, aby była ona potwierdzona notarialnie i przetłumaczona na język kraju docelowego. W dobie tak powszechnego problemu kidnapingu (w tym tzw. porwań rodzicielskich) pracownicy lotnisk są na to wyjątkowo wyczuleni.

Za ciężki bagaż

Linie lotnicze dokładnie określają maksymalną dopuszczalną wagę bagażu rejestrowanego. Lepiej jej nie przekraczać, bo mogą być kłopoty. Standardową procedurą podczas odprawy jest ważenie bagażu. Jeśli okaże się za ciężki, to wszystko tak naprawdę zależy od pracownika linii lotniczej. Jeden przymknie na to oko, drugi z kolei może zażądać od pasażera dopłaty za nadbagaż.

Za duży bagaż podręczny

Nie brakuje pasażerów, którzy chcąc maksymalnie ograniczyć koszty podróży decydują się zabrać ze sobą tylko bagaż podręczny (za który nie trzeba dodatkowo płacić). Jest to standardowa praktyka w tzw. low costach, czyli tanich liniach lotniczych.

Pracownicy linii są jednak zobowiązani do bardzo skrupulatnego sprawdzania, czy aby na pewno pasażer nie próbuje zabrać na pokład zbyt dużej walizki. W tym celu pracownik może poprosić o umieszczenie walizki/plecaka w specjalnym mierniku. Jeśli się nie zmieści, to nie pomogą prośby i błagania – trzeba będzie zapłacić za bagaż rejestrowany.

Wiedząc, jakie problemy mogą Cię spotkać podczas check-inu, możesz ich łatwo uniknąć. Nie bagatelizuj tego, ponieważ w skrajnym przypadku drobne niedopatrzenie może Ci uniemożliwić wejście na pokład.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie