Co warto zobaczyć w Armenii?

Maciej Piwowski
08.01.2021

Wakacje w Armenii? Dla zdecydowanej większości naszego społeczeństwa może to brzmieć co najmniej dziwnie. Ba, wielu Polaków nie byłoby nawet w stanie znaleźć Armenii na mapie. Tymczasem jest to kraj, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jeśli zamiast leżenia nad basenem w luksusowym hotelu wolisz wędrówki po górach, jeśli nie przekonuje Cię smażenie się w słońcu na plaży, za to kochasz przygody, to bez cienia wątpliwości możemy Ci polecić właśnie Armenię. Jest to kraj bardzo tani i można się tam dość łatwo dostać z Polski (prze Gruzję). Co zatem warto zobaczyć w Armenii? Sprawdź nasze propozycje.

Góry!

Największym skarbem Armenii są właśnie zachwycające, wysokie pasma górskie. Ten niewielki kraj oferuje dostęp do szczytów pnących się na wysokość nawet ponad 4000 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt to Aragac (4090 m n.p.m.). Armenia jest odwiedzana przez nielicznych turystów, dlatego możesz wędrować po górach w całkowitej samotności. Uważaj tylko na psy pasterskie!

Widok na Ararat

Ararat to święta góra Ormian, którą najlepiej jest podziwiać z odległości – piękny widok rozpościera się z Chor Wirap. Wejście na samą górę jest o tyle utrudnione, że przez dolinę rzeki, gdzie zaczyna się szlak, przebiega granica z Turcją (a oba kraje są w – pisząc delikatnie – nienajlepszych stosunkach).

Jezioro Sewan

Jeśli nie lubisz typowo turystycznych miejsc, to możesz sobie odpuścić wizytę nad samym jeziorem. Latem jest tam dość tłoczno, bo to ulubione miejsce wypoczynku Ormian. Na pewno warto się tam wybrać, choćby dla samych widoków oraz po to, by odwiedzić Sewanawank, zwany „półwyspem klasztorów”. To idealny punkt dla fanów architektury sakralnej.

Eczmiadzyn

Duchowe centrum Armenii i obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania tego kraju. Eczmiadzyn jest katedrą, która została wybudowana w 303 roku naszej ery. To także najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii. Swoją siedzibę ma tam katolikos, czyli głowa kościoła ormiańskiego. Sama katedra zachwyca zdobieniami, freskami oraz zgromadzonymi w niej skarbami.

Klasztor Tatew

Uwieczniany na niemal każdej widokówce i bez wątpienia wart odwiedzenia. Zachwyca już samo położenie monastyru, który znajduje się w trudno dostępnym, skalistym terenie. Będąc już w tym miejscu koniecznie zajdź do kościoła śś. Piotra i Pawła z IX wieku, do którego prowadzą przepiękne, bogato zdobione drzwi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie