Są ludzie, dla których odwieczny spór „morze, góry czy Mazury?” nie ma żadnego sensu, bo wiadomo, że najpiękniejsze są połoniny i granie. Jeśli chcesz się o tym przekonać, to najbliższy urlop zaplanuj w polskich górach. Nie ważne, czy wybierzesz Tatry, Pieniny, Beskidy czy Karkonosze – wszędzie jest pięknie i nie brakuje efektownych szlaków dla każdego, bez względu na kondycję. Musisz jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego wędrowania po górach. Doświadczenie pokazuje, że mnóstwo turystów ich nie zna lub je bagatelizuje, co później skutkuje kontuzjami i groźnymi sytuacjami.
Najgorszym rozwiązaniem, na które decyduje się mnóstwo niedoświadczonych turystów, jest wychodzenie na szlak – dosłownie – prosto od biurka. W ten sposób można się tylko nabawić problemów zdrowotnych, szczególnie bólu stawów i skręceń. Ciało nieprzyzwyczajone do wysiłku fizycznego nie może być gwałtownie eksploatowane. Dlatego na minimum kilka tygodni przed urlopem zacznij ćwiczyć, a przynajmniej spacerować czy jeździć na rowerze.
Pogoda w górach jest bardzo zmienna i nie można bagatelizować ostrzeżeń meteorologicznych. Przed wyjściem na szlak koniecznie sprawdź, jakie są prognozy dla danego regionu – te najdokładniejsze uzyskasz w GOPR lub TOPR. Jeśli ratownicy poinformują Cię o zbliżającej się burzy, nie wychodź w górne partie szlaków. Zdobywanie wysokich szczytów należy też zaplanować sobie przed południem, kiedy ryzyko burzy jest zdecydowanie najmniejsze.
Nie popisuj się tężyzną fizyczną, jeśli na co dzień trudność sprawia Ci wejście na trzecie piętro. W górach zawsze znajdziesz mniej wymagające szlaki, przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz piechurów o słabej kondycji. Zacznij od nich (też zapewniają piękne widoki), a gdy poczujesz już „moc”, pomyśl o poważniejszych wyzwaniach.
Uwaga!
Przed wyjściem na szlak poinformuj o planowanej trasie właścicieli pensjonatu, hotelu czy pracowników schroniska.
Info
Wybierając na cel podróży Beskidy to w Wiśle noclegi z wyżywieniem znajdziesz w Domu Wczasowym Beskidy.
To niezbędny element wyposażenia współczesnego piechura. Naładowany telefon może Ci uratować skórę w razie nagłego załamania pogody czy wypadku na szlaku. Dla bezpieczeństwa przechowuj komórkę w woreczku strunowym. Nigdy nie zdawaj się w 100% na elektronikę. Aplikacje dla turystów są fajne, ale mimo wszystko zawsze warto mieć przy sobie także papierową mapę z zaznaczonymi szlakami.
Jako niedoświadczony turysta staraj się też tak planować wyjścia, aby zejść ze szlaku przed wieczorem. W górskich dolinach szybko zapada zmrok, a samotna wędrówka ciemnym lasem, gdy w oddali słychać np. ryk niedźwiedzia, nie jest niczym przyjemnym.