Turystyczny slang - tajemnicze gwiazdki i skróty w katalogach biur turystycznych

Andrzej Winnicki
06.11.2015

BB, HB, FB - tajemnicze skróty pojawiające się nader często (i często bez wyjaśnienia) w katalogach biur turystycznych. Cóż oznaczają? Dotyczą świadczeń żywieniowych zawartych w cenie lub w ofercie obiektu noclegowego. Skróty pochodzą od pierwszych liter słów angielskich.

BB - bed and breakfast  - dosłownie: łóżko i śniadanie. Gdy znajdziemy taki skrót w katalogu, oznacza to, że w cenę oferty wliczono śniadanie do każdego noclegu. Gdy taki skrót znajdziemy przy opisie hotelu, wiemy że możemy liczyć na pewno na nocleg i śniadanie, a co do pozostałego wyżywienia należy zasięgnąć informacji. Czasami hotele podają cenę noclegu ze śniadaniem jako cenę podstawową, czyli nie ma możliwości wykupienia samego noclegu bez śniadania. Często też zdarza się, że taki skrót informuje, że hotel nie prowadzi tzw. gorącej kuchni, czyli że nie skorzystamy tam z ani obiadu, ani z gorącej kolacji.

HB - half board - dosłownie: połowa wyżywienia - czyli śniadanie i jeden posiłek gorący, przeważnie wieczorny.

FB - full board - dosłownie: pełne wyżywienie - 3 posiłki dziennie, w standardowych porach, czyli poranne śniadanie, obiad (lunch) serwowawany w godz. 12.00 - 14.00 i kolacja - w godzinach wieczornych, określana zwykla mianem dinner (zwłaszcza, gdy jest to posiłek gorący), rzadziej supper (wtedy raczej będzie to późny posiłek na zimno, tzw. "zimny talerz").

Tajemnicze gwiazdki, czyli czym hotel różni się od pensjonatu?
Zarówno w katalogach, jak  też w przewodniakach czy różnego rodzaju infromatorach, w opisach obiektów noclegowych i w samych obiektach, zwykle przy wejściu, pojawiają się gwiazdki. Oznaczają one kategorię obiektu. Im więcej gwiazdek - tym wyższy standard, ale też i wyższa cena. Zakres gwiazdek na dzień obecny mieści się w zasadzie w przedziale: od jednej gwiazdki do pięciu. Nieliczne hotele superbogatego naftowego świata arabskiego kategoryzują swoj obiekty jeszcze wyżej, dodając szóstą gwiazdkę. Oprócz tego istnieją obiekty bezgwiadkowe, czyli tak jakby poniżej najniższego standardu - np. campingi, pola namiotowe, schroniska młodzieżowe, kwatery prywatne, bardzo skromne pensjonaty. Zasadniczo jednak pojawia się tendencja, aby też i te obiekty skategoryzować i nadać im odpowiednie ilości gwiazdek, w ich własnej kategorii. 
W gruncie rzeczy - słusznie, bo przecież camping campingowi nierówny, a schroniska też potrafią mocno różnić się standardem.

* Czego możemy spodziewać się po obiekcie jednodwiazdkowym? Cóż -po prostu standardu podstawowego, czyli małego pokoiku z łóżkiem i podręczną małą szafką oraz miejscem na ubranie (może być to szafa ubraniowa, ale mogą też być zwykłe wieszaki na stojaku, we wnęce lub na ścianie). Zdarza się, że w obiekcie jednogwiazdkowym jest w pokoju umywalka, a nawet pełna łazienka z toaletą. Tak skategoryzowany obiekt nie ma jednak obowiązku posiadać pokojów z łazienkami.

** Jedna gwiazdka więcej - i już mamy prawo domagać się pełnego węzła sanitarnego w pokoju: znajdziemy znajdziemy tam jednak tylko sedes, prysznic i umywalkę, gdyż dwie gwiazdki nie zobowiązują jeszcze do umieszczenia wanny w łazience. Nie znaczy to, że nie może się nam trafić wanna w niektórych hotelach, ale to już ponadstandardowo. W pokojach dwugwiadkowych zwykle są telewizory, czasem w łazience pojawia się suszarka, zdarzyć się też może mały czajnik elektryczny. Są to już jednak elementy dodatkowe, o których wyborze i umieszczeniu w pokoju decyduje właściciel obiektu i nie można ich bezwzględnie wymagać.

*** O ile hotele jedno i dwu-gwiadkowe to niewielkie obiekty, zwykle jednopiętrowe, to przy trzech gwiazdkach możemy spodziewać się  minimum 3 pięter, i ponad 50 pokojów, przewidzianych na ponad 100 osób; zdecydowanie większych  pokojów o powierzchni min. 16 m², głównie 2-osobowe z łazienką, z  TV sat, często z sejfem w pokoju. Hotel trzygwiazdkowy, o ile ma więcej niż 2 pietra, musi posiadać windę. Hotele takie mają też w wyposażeniu kawiarnie, duże restauracje, a także inne usługi i atrakcje, np. tenis stołowy, bilard itp.; internet, fax; za dopłatą basen, sauna, solarium i fitness. Usługi te są zwykle dodatkowo płatne i oczywiście ich zestaw zależy od dyrekcji danego hotelu. Pokoje 3 i 4 osobowe  w hotelach trzygwiazdkowych są rzadkością, ale jeżeli już są - to wszystkie łóżka powinny być standardowe (nie dostawki), a powierzchnia pokoju powinna być zdecydowania większa (ok. 30 m²), może być to także tzw. suita: czyli pokój z dwoma sypialniami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie