Takich „pamiątek” lepiej nie przywoź z wakacji!

Antoni Kwapisz
06.10.2017

Wymarzony urlop kojarzy się z ciepłym morzem, luksusowym hotelem, pięknymi widokami i oczywiście pamiątkami, które później będą nam przypominać cudowne chwile beztroski. Okazuje się jednak, że wielu turystów próbuje przywieźć do naszego kraju nielegalne pamiątki, za co grozi wysoka grzywna a nawet więzienie! Sprawdź, jakich suwenirów lepiej nie pakować do walizki.

Konwencja waszyngtońska

W skrócie nazywa się ją CITES. Jest to międzynarodowe porozumienie w sprawie handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja waszyngtońska weszła w życie w 1973 roku, a Polska ratyfikowała ją 12 grudnia 1989 roku. Od tamtej pory każdy, kto próbuje wwieść na teren naszego kraju cokolwiek z zakazanej listy, naraża się na bardzo poważne konsekwencje.

Oczywiście CITA powstała głównie po to, aby skutecznie walczyć z przemytnikami i kłusownikami, ale nieświadomie na celowniku służb granicznych znaleźli się też zwykli turyści. Mnóstwo osób nie ma pojęcia o istnieniu listy zakazanych rzeczy, traktując je po prostu jak zwykłe pamiątki z wakacji.

Najczęściej turyści próbują wwieść do kraju:

  • Skorupy i muszle,
  • Suszone rośliny będące pod ochroną,
  • Wisiorki i inne ozdoby wykonane z kości słoniowej czy kłów krokodyla,
  • Ubrania i buty ze skóry chronionych zwierząt.

Zdarzają się także bardziej drastyczne przypadki, gdy turyści w walizki pakują wypchane zwierzęta czy przeróżne amulety wykonane ze zwierzęcych części ciała. W każdym takim przypadku celnicy z pewnością zaproszą „pomysłowego” turystę do pokoju przeszukań, a następnie przekażą sprawę policji.

Pamiętaj!

Nigdy nie kupuj pamiątek, które choćby przypominają rzeczy zrobione ze zwierząt czy roślin. Szczególnie wystrzegaj się ulicznych handlarzy, którzy oferują Ci „specjalną” cenę za wyjątkowy przedmiot.

Piasek z plaży też może być zakazany!

Zaskoczenie? A jednak! Wiele krajów ma olbrzymi problem z turystami, którzy masowo wywożą piasek z najpiękniejszych plaż „na pamiątkę”. Oczywiście 1-2 kilogramy piasku mogą wydawać się niczym, ale jeśli jednocześnie zrobi to np. 10.000 osób, to łatwo sobie wyobrazić ten ogromny ubytek piasku. Stanowi to zagrożenie dla lokalnego ekosystemu i może powodować przyspieszone pochłanianie plaży przez morze.

Warto wiedzieć

Wywożenia piasku z plaży oficjalnie zakazały m.in. władze Sardynii. Przyłapany na lotnisku turysta musi zapłacić mandat w wysokości nawet 3 tysięcy euro!

Zanim więc kupisz lub weźmiesz sobie jakąś pamiątkę podczas zagranicznego urlopu, dwa razy się zastanów, czy nie będziesz mieć z jej powodu problemów. Listę zakazanych przedmiotów znajdziesz w sieci pod hasłem „CITES”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie