Planujesz wylot do USA? Sprawdź nowe zasady wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych!

Marek Szydełko
09.02.2023

Stany Zjednoczone przez wiele miesięcy były całkowicie zamknięte dla podróżnych z Europy. Ten ogromny i bardzo atrakcyjny turystycznie kraj nareszcie się otwiera. Od 8 listopada 2021 roku zaczną obowiązywać nowe zasady wjazdu, które są obarczone ograniczeniami sanitarnymi. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby dostać się do USA.

Wjazd do USA wyłącznie dla zaszczepionych

Najważniejsza i potwierdzona już oficjalnie informacja jest taka, że na terytorium Stanów Zjednoczonych będą wpuszczani wyłącznie zaszczepieni podróżni. Rząd USA doprecyzował, że chodzi o osoby, które przeszły pełen cykl szczepień.

Honorowane są wyłącznie szczepionki firm:

  • Pfizer/BioNTech,
  • Moderna,
  • Johnson & Johnson,
  • AstraZeneca/Oxford.

Co ważne, od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej i jedynej w przypadku preparatu J&J) muszą minąć minimum 2 tygodnie. Podróży po wylądowaniu w USA jest zobowiązany okazać certyfikat szczepienia.

Wymagany także test

Niemiłą niespodzianką dla osób zaszczepionych jest to, że władze USA od 8 listopada będą wymagać także okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa – niezależnie od zakończenia pełnego cyklu szczepień. Honorowane będą zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Podróży ma obowiązek przedstawić wynik nie starszy niż 72 godziny.

Co z dziećmi?

Dobra informacja jest taka, że władze USA zwolniły z obowiązku okazywania certyfikatu szczepienia wszystkie osoby podróżujące, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Muszą one jednak posiadać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą jeśli przylatują z zaszczepionymi rodzicami oraz nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą, jeśli przylatują samodzielnie lub z opiekunem niebędącym rodzicem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie