Górskie wędrówki to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania wakacji. Nie wszyscy preferują leniwy wypoczynek na plaży czy nad jeziorem. Jeśli zdecydowanie bardziej wolisz aktywność i chcesz nią zarazić swoje dziecko, wspólny wyjazd w góry wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Musisz się jednak do niego odpowiednio przygotować, biorąc pod uwagę potrzeby swojej pociechy. O czym należy pamiętać organizując wyjazd w góry z dzieckiem? Dowiesz się z naszego poradnika.
Być może kusi Cię, aby zaplanować wyjazd do jakiejś górskiej miejscowości pośrodku niczego. To jednak nie jest najlepszy pomysł. Jeśli Twoje dziecko nigdy wcześniej nie było w górach, nie możesz przewidzieć, czy taka forma spędzania wakacji będzie mu odpowiadać. Lepiej się więc zabezpieczyć i wybrać nieco atrakcyjniejszy kierunek. Nie musi to być od razu zatłoczone Zakopane czy zadeptany Karpacz.
W polskich górach jest mnóstwo miejscowości, które zapewniają rozrywki zarówno zatwardziałym piechurom, jak i osobom chcącym spędzić przyjemnie czas poza szlakiem. Zalecamy, aby na pierwszy wyjazd z dzieckiem wybrać takie miejsce, z którego można szybko dojechać np. do parku wodnego, zoo czy innych atrakcji uwielbianych przez najmłodszych. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że wakacje będą nieudane.
To bez znaczenia, że sam biegasz po górach nie gorzej od kozicy. Twoje dziecko z pewnością nie może się pochwalić równie dobrą kondycją. Nie możesz więc z góry zakładać, że cały urlop spędzicie na szlaku. Dziecko szybciej się męczy, niektóre przejścia mogą być też dla niego zbyt trudne. To żadna ujma na honorze, że na początek zabierzesz pociechę na łatwiejsze szlaki.
Absolutnie nie zmuszaj dziecka do chodzenia po górach, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Nie chcesz przecież, aby pociecha się zraziła. Wycieczki planuj w taki sposób, by dni aktywne przeplatały się z tymi leniwymi.
Tutaj nie ma jakieś twardej reguły, choć mniej ryzykowny z pewnością będzie wyjazd w niższe góry, np. Bieszczady czy Karkonosze. Tatry możecie sobie zostawić na przyszłe wakacje. Dlaczego? Z prostego powodu.
Niskie góry charakteryzują się łatwymi, łagodnymi szlakami, które są bardziej wskazane dla dziecka. To będzie bardziej spacerowanie niż wspinaczka. Pociecha zyska jednak okazję do tego, by oswoić się z górską atmosferą, poobcować z przyrodą i przy okazji nie dostanie solidnie w kość. Nie bez znaczenia jest również większe bezpieczeństwo.
Tak naprawdę zarażanie dziecka miłością do gór możesz zacząć na długo przed wyjazdem. Zabierz pociechę do sklepu outdoorowego, pozwól jej wybrać swoje pierwsze buty trekkingowe, kurtkę, polar. Ta cała otoczka jest bardzo ważna i z pewnością zrobi na dziecku duże wrażenie. Pamiętaj: najlepsza jest metoda małych kroków. Zwłaszcza w przypadku turystyki górskiej.