Lot czarterowy kupiony w biurze podróży: świetny sposób na oszczędności

Zdecydowana większość ofert biur podróży dotyczy pełnych pakietów wakacyjnych czy wycieczkowych. Oznacza to, że touroperatorzy sprzedają swoim klientom usługę składającą się z takich elementów, jak transport, nocleg, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Coraz częściej można się jednak spotkać z ofertami samych lotów czarterowych. Kupując bilet lotniczy za pośrednictwem biura możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Trzeba tylko stosować się do prostej zasady.

Sam lot, bez pobytu

Biura podróży czarterują całe samoloty dla swoich klientów. O ile w przypadku małych maszyn latających na popularnych trasach (np. do Grecji czy na Wyspy Kanaryjskie) z reguły nie ma problemu z wypełnieniem całego samolotu, o tyle różnie z tym bywa na dalekich połączeniach. Jeśli biuro zarezerwowało sobie np. Dreamlinera lecącego do Tajlandii, ale nie sprzedało kompletu miejsc klientom wykupującym pakiety wakacyjne, to mogłoby ponieść stratę.

W takiej sytuacji biuro decyduje się na sprzedaż samego lotu klientom, którzy nie chcą korzystać z oferty wycieczki – interesuje ich tylko dostanie się na miejsce, a nocleg, wyżywienie i zwiedzanie zorganizują sobie sami. Z punktu widzenia pasażera jest to bardzo dobra opcja. Loty czarterowe zwykle są realizowane bezpośrednio (bez międzylądowań i długich przesiadek). Problemem pozostaje cena.

Bilety na loty czarterowe nie zawsze są atrakcyjnie wycenione. To oczywiste, że biuro chce na nich jak najwięcej zarobić. Jednak im bliżej wylotu, tym rośnie ciśnienie na to, by w ogóle wypełnić cały samolot i nie płacić przewoźnikowi za transport powietrza. Wówczas biura decydują się na znaczne obniżki.

Nerwy ze stali – to się opłaca

Jeśli wiesz, że chcesz lecieć np. do Azji, ale nie stać Cię na zakup biletu w cenie ok. 2500 złotych, możesz śledzić oferty sprzedaży biletów na loty czarterowe. Na około 2 tygodnie przed planowanym wylotem ceny zaczynają wyraźnie spadać. Prawdziwą gratką jest zakup na ostatnią chwilę, nawet w dniu wylotu. Wówczas na porządku dziennym są oferty rzędu 200-300 złotych za lot w jedną stronę np. do Wietnamu czy na Sri Lankę.

Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na urządzenie takiego polowania. Jeśli jednak masz możliwość wzięcia urlopu w dowolnym momencie i lubisz dreszczyk emocji, to naprawdę opłaca się czekać na te najbardziej atrakcyjne oferty sprzedaży biletów na loty czarterowe.  

Pamiętaj – to tylko lot

Jeśli zdecydujesz się na zakup biletów czarterowych za pośrednictwem biura podróży, to musisz mieć świadomość, że biuro nie zapewni Ci żadnych innych świadczeń. Nocleg, transport z lotniska, wyżywienie, ubezpieczenie – to wszystko trzeba sobie zorganizować we własnym zakresie.

Jeśli natomiast lot się opóźni, co oczywiście może się zdarzyć, to stroną, od której możesz domagać się odszkodowania, będzie przewoźnik, nie biuro podróży. Ono tylko pośredniczyło w sprzedaży biletów. Warto o tym pamiętać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.