Drożyzna w biurach podróży. Tanie wakacje z rodziną? Zapomnij!

Andrzej Winnicki
13.02.2023

Jeśli właśnie przymierzasz się do kupienia wakacji z biurem podróży dla całej rodziny, np. modelu 2+2, to lepiej trzymaj się mocno. Ceny są przerażające, zwłaszcza porównując je do minionego roku. Bardzo trudno jest znaleźć sensowną propozycję dla osób z chudszym portfelem, co w wielu przypadkach skończy się rezygnacją z wakacji. Dlaczego w biurach podróży jest tak drogo? Oto główne przyczyny.

Inflacja

Podstawowym czynnikiem napędzającym ceny wycieczek jest wysoka inflacja. Odbija się ona na kosztach prowadzenia biznesu turystycznego, za co oczywiście płacą klienci. Dopóki w Polsce obserwujemy inflację na poziomie blisko 20 procent, dopóty nie ma co liczyć na istotne spadki cen w biurach podróży.

Słaba złotówka

Bardzo ważnym powodem, dla którego ceny wycieczek wystrzeliły, jest utrzymująca się od długiego czasu słabość złotówki. Pamiętajmy, że biura czarterują samoloty i hotele z dużym wyprzedzeniem, dlatego ponosiły wysokie koszty w czasie, gdy za dolara trzeba było płacić około 5 zł. Euro również jest bardzo drogie, co znajduje natychmiastowe odbicie w kosztach organizacji zagranicznych wyjazdów turystycznych.

Wysokie ceny paliw

Co prawda notowania ropy naftowej wróciły już do poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie, ale znów trzeba zaznaczyć, że biura mogły czarterować loty w okresie bardzo wysokich cen paliw i tym samym usług lotniczych. Dodatkowo wojna wymusiła zmiany w rozkładach lotów i ustalaniu tras (często je wydłużając), co także nie pozostaje bez wpływu na koszty operacji.

Podwyżki w hotelach

Byłoby czymś dziwnym, gdyby akurat hotelarze zrobili przysługę swoim klientom i nie podnieśli cen. To oczywiście nie miało miejsca. W hotelach jest znacznie drożej niż przed rokiem, podwyżki mogą sięgać nawet 100 procent, a to ma bezpośrednie przełożenie na oferty biur podróży.

Wniosek? Jeśli zależy Ci na wakacjach dla rodziny 2+2, w formule all inclusive, np. w Bułgarii czy w Turcji, to na dwutygodniowy pobyt przygotuj sobie około 20 tys. zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie