Czym różni się pole namiotowe od kempingu?

Marek Szydełko
04.12.2023

Teoretycznie są to synonimy, natomiast w praktyce istnieją spore różnice między polem namiotowym a kempingiem. Te można zaobserwować zwłaszcza porównując polskie realia do tych zagranicznych, np. we Włoszech, w Chorwacji czy we Francji. Jeśli planujesz swój pierwszy wypad pod namiot, to sprawdź, czym tak naprawdę różni się pole namiotowe od kempingu.

Pole namiotowe: dosłownie „pole”

Kryterium pola namiotowego spełnia każdy teren, na którym można rozbić namiot i przenocować, mając przy tym dostęp wyłącznie do podstawowych zdobyczy cywilizacji: wody, prostych sanitariatów, toalety i energii elektrycznej.

Pole namiotowe jest zatem propozycją dla osób, którym nie trzeba wiele do spędzenia udanego urlopu. Jednocześnie nie będzie to odpowiedni wybór dla tych, którzy poza terenem zielonym oczekują także dostępności rozrywek, punktów gastronomicznych czy sklepów.

Kemping: dużo lepszy wybór dla rodzin

Kempingi w Polsce wciąż mocno odstają standardem od tych zagranicznych, natomiast sytuacja z roku na rok się poprawia. Wiele pól kempingowych sukcesywnie zmienia się w pełnoprawne kempingi dzięki inwestycjom właścicieli.

Kemping to coś pośredniego między polem a hotelem czy pensjonatem. Również mamy do dyspozycji parcelę, na której możemy rozbić namiot czy ustawić przyczepę/kampera, ale oprócz tego dostępne są domki kempingowe. Co najważniejsze, kemping zapewnia swoim gościom o wiele bardziej rozbudowane zaplecze sanitarne, gastronomiczne i rozrywkowe.

Na dobrych kempingach można liczyć m.in. na:

  • Animacje dla dzieci i dorosłych;
  • Koncerty, występy na żywo;
  • Dobrze zaopatrzony sklep;
  • Bary i restauracje;
  • Plac zabaw;
  • Basen, prywatną plażę;
  • Dobrej klasy sanitariaty, opcję wynajęcia prywatnej łazienki;

Widać zatem, że popyt na kempingu gwarantuje o wiele wyższy komfort w porównaniu z polem namiotowym, dlatego jest to znacznie lepsza opcja chociażby dla rodzin z dziećmi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie