Wycieczka po górach zimą: jak się do niej przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Andrzej Winnicki
03.10.2018

Zimowy wyjazd w góry bezapelacyjnie kojarzy się nam z uprawianiem narciarstwa. Nie brakuje jednak osób, które zamiast szusować po stokach wolą wybrać się na górską wycieczkę. To coraz popularniejsza forma aktywności, wymagająca jednak odpowiedniego przygotowania. O czym musisz pamiętać planując zimowe wyprawy po górskich szklakach? Przeczytaj uważnie i zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Sprawdź prognozę pogody i ostrzeżenia GOPR

To podstawa. Wyjście w góry nawet latem wiąże się z pewnym ryzykiem. Pogoda w partiach górskich potrafi się zmienić w ciągu kilku chwil. Tym bardziej zimą należy więc wykazać się zdrowym rozsądkiem. Przed wyjście na szlak koniecznie sprawdź aktualną prognozę pogody oraz zadzwoń do lokalnej jednostki GOPR. Dowiesz się, czy np. nie zostało wydane ostrzeżenie lawinowe – potraktuj je bardzo poważnie!

Poinformuj również goprowców o planowanym wyjściu. Podaj im dokładną trasę wycieczki i bezwzględnie nie zbaczaj ze szlaku. Pamiętaj o naładowaniu telefonu komórkowego i zabraniu zapasowej baterii – przy niskiej temperaturze akumulator może się błyskawicznie wyczerpać.

Dobierz trasę do poziomu swoich umiejętności

To wydaje się być oczywiste, ale sami ratownicy górscy przyznają, że najczęstszą przyczyną wypadków w górach jest przeszacowanie swoich możliwości przez turystów. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w zimowych wędrówkach, to wybierz łatwą trasę w niskich partiach gór, gdzie ryzyko np. zejścia lawiny jest stosunkowo niewielkie.

Generalna zasada zimowych wycieczek po górach brzmi: nie udawaj chojraka! Nawet profesjonaliści miewają problemy z przejściem górnych partii, gdy szlaki są oblodzone i zalega na nich gruba warstwa śniegu. Amatorzy powinni się więc ograniczać do wędrówek w dolinach i ewentualnie do wysokości schronisk.

Dobry sprzęt

Oczywiście planując zimową wycieczkę po polskich górach nie musisz od razu inwestować w sprzęt godny himalaisty. Trzymaj się jednak pewnych standardów. Pamiętaj o bieliźnie termoaktywnej oraz o nieprzemakalnych i wiatroszczelnych spodniach. Przyda Ci się również dobra kurtka. Ubiór to jednak nie wszystko.

Obowiązkowym wyposażeniem turysty, który zamierza wędrować zimą po górach, jest latarka (w górach zmrok potrafi zapaść nawet przed 16:00), kask (ochrona przed spadającymi bryłkami lodu), czekan (przyda się nawet na popularnym, ale oblodzonym szlaku) oraz ewentualnie raki. Te ostatnie są niezbędne w sytuacji, gdy planujesz wyprawę ponad wysokość schroniska, gdzie warunki mogą być już bardzo trudne.

Najważniejszy jest jednak rozsądek. Zimowa wycieczka po górach, nawet niewysokich, to spore ryzyko, zwłaszcza dla osoby niemającej doświadczenia. Dobrze będzie, jeśli znajdziesz kogoś, kto zechce Ci towarzyszyć. We dwójkę zawsze łatwiej poradzicie sobie z problemami, których podczas takiej wyprawy może być mnóstwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie