Rosja - Sankt Petersburg - najpiękniejsze z rosyjskich miast

Marek Szydełko
05.11.2015

Założone w początkach XVIII wieku przez samego cara miasto, nazwane od jego imienia Piotrogrodem, miało stać się symbolem potęgi i bogactwa carskiej Rosji. Tu powstawały okazałe pałace oraz wielkie galerie, tu każdy budynek miał prezentować się niczym najwspanialsze dzieło sztuki. Piękna architektura, połączona z wyjątkową historią tego miasta sprawiły zaś, że Sankt Petersburg jest najpiękniejszym miastem, jakim może się poszczycić. Podróżujący do Rosji zachwycają się tu Ermitażem – jednym z najwspanialszych muzeów świata oraz okazałymi pałacami. Obowiązkiem dla każdego turysty jest również zwiedzenie dobrze znanego obiektu, jakim jest krążownik Aurora. Co oprócz tych obiektów trzeba zobaczyć w dawnym Leningradzie?

Carskie Sioło – na tropie Bursztynowej Komnaty

Położony w odległości 25 km od centrum Petersburga pałac zwany Carskim Siołem jest jedną z najwspanialszych carskich rezydencji. Dawna siedziba carycy Katarzyny I, rozbudowana przez kolejnych właścicieli, zachwyca swym bogactwem, wyjątkową architekturą oraz pięknymi ogrodami. Z tym potężnym kompleksem pałacowo – parkowym związana jest legenda o najwspanialszym dziele sztuki, z którego tak dumna była Rosja. Wycieczki przybywają tu głównie po to, by ujrzeć kopię zaginionej podczas II wojny światowej Bursztynowej Komnaty. Gdzie jest oryginał – to wielka tajemnica. Zrabowana przez Niemców komnata jest od lat celem poszukiwań zarówno naukowców, jak i miłośników niezwykłych historii.

Newski Prospekt – najwspanialsza z ulic miasta

Przy tej reprezentacyjnej ulicy mieszkali najbogatsi mieszkańcy miasta. Do dnia dzisiejszego jest to najpiękniejsza część miasta. Przy tym trakcie znajdują się najwspanialsze zabytki miasta, takie jak Pałac Zimowy czy Pałac Stroganowów. Prawdziwą ciekawostką Newskiego Prospektu jest Sobór Kazański, w którego wnętrzu w epoce rządów komunistycznych mieściło się Muzeum Ateizmu. Wraz z upadkiem tego  systemu politycznego przywrócono jednak pierwotną funkcję owej niezwykłej budowli, z którą może konkurować tylko kolejny sobór znajdujący się przy Newskim Prospekcie. To Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, wzniesiony w miejscy zamachu na cara Aleksandra II.

Kunstkamera – muzeum niezwykłe

Muzeum antropologii i etnografii, którego patronem jest założyciel miasta – Piotr Wielki, należy do najznamienitszych placówek muzealnych świata. Choć nie tak często odwiedzane jak Ermitaż, może poszczycić się wyjątkowymi zbiorami. Jest to zarazem najstarsze muzeum rosyjskie, powstałe jako efekt fascynacji Piotra Wielkiego ludzkim ciałem i jego budową – a w szczególności wszelkimi  anomaliami. Jego niezwykłe zainteresowanie sprawiło, że w Petersburgu można oglądać wyjątkową kolekcję, w skład której wchodzą m.in. zdeformowane płody ludzkie oraz inne niezwykłe twory natury.

Grzegorz W.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie