Zwiedzamy Gdańsk śladem noblisty

Andrzej Winnicki
26.09.2015

Gunter Grass bez wątpienia był jednym z najznamienitszych obywateli Gdańska. Trzeba dodać – honorowych obywateli – bo taki tytuł już w 1993 roku nadała nobliście Rada Miasta. Autor „Blaszanego bębenka” był trwale związany z miastem, w którym przyszedł na świat i które rozsławił nie tylko w Polsce i Niemczech. Postać Grassa może być ciekawym przyczynkiem do zwiedzania Gdańska jego śladami.

Autor na stałe związany z Wrzeszczem

Wędrówkę po miejscach związanych z noblistą oczywiście rozpoczynamy na ulicy Leczkowej, na której końcu mieści się Szpital Kliniczny. Właśnie tu w 1927 roku przyszedł na świat Gunter Grass. Gdańsk miał wtedy status Wolnego Miasta.

Autor „Blaszanego bębenka” mieszkał z rodzicami w centrum Wrzeszcza, przy ulicy Lendziona 5a. Wrzeszcz pojawi się później w jego książkach, sam autor będzie go także chętnie odwiedzał podczas swoich wizyt w Gdańsku. Ulicą Lendziona dojdziemy następnie do ul. Zator-Przytockiego 3, przy której mieści się kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tej świątyni Gunter Grass został ochrzczony.

Nasz spacer śladami Grass kontynuujemy aż do skrzyżowani Gołębiej z Pestalozziego. Mieści się tam budynek obecnego II Liceum Ogólnokształcącego, które dawniej było szkołą powszechną. W jej murach uczył się późniejszy pisarz.

Po poznaniu szkolnej historii Grassa możemy udać się na plac Wybickiego. Przy tamtejszej fontannie znajduje się altanka. Znajdziemy w niej ławeczkę z postacią Oskara – głównego bohatera wybitnego dzieła literackiego pisarza, „Blaszanego bębenka”. To najbardziej rozpoznawalne zamanifestowanie związków Grassa z Gdańskiem.

Edukacyjne wątki młodości noblisty kontynuujemy na ulicy Piramowicza. Mieściło się tu męskie gimnazjum realne, do którego Grass uczęszczał dwa lata. Obecnie w budynku działa Technikum Budowy Okrętów.

Związki Grassa z Gdańskiem to nie tylko czasy dzieciństwa

Gunter Grass nie mieszkał w Gdańsku jako dorosły człowiek, ale bardzo często tu wracał, szczególnie po 1989 roku. Te wizyty również mogą wyznaczać trasę zwiedzania miasta śladami jego słynnego obywatela.

W 1993 roku Grass otrzymał honorowe obywatelstwo, co miało miejsce w Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego. Budynek sam w sobie jest dużą atrakcją turystyczną, a ten historyczny moment jest dodatkowym argumentem dla jego odwiedzenia.

Aby poczuć historię opowiadaną przez pisarza w jego wybitnych dziełach literackich, warto także po prostu pospacerować po Wrzeszczu, zatrzymać się przy tamtejszych kamienicach, przysiąść na ławce. A potem wrócić chociażby do „Blaszanego bębenka” i raz jeszcze docenić misterne opisy gdańskiej rzeczywistości z czasów młodości Grassa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie