Gdańsk jest miastem tak popularnym turystycznie, że czasami może się wydawać całkowicie odkryty. Historia miasta jest jednak na tyle bogata, że dokładne jej przestudiowanie wymagałoby spędzenia wielu lat nad podręcznikami i książkami tematycznymi. Postanowiliśmy nieco ułatwić Wam zadanie i odsłonić te może mnie znane, ale niezwykle ciekawe fakty o mieście.
Czy wiesz, że…
Na początek słynny Jarmark św. Dominika, sztandarowa impreza turystyczna rozsławiająca Gdańsk w Europie. Wiedzieliście, że wspomniany Jarmark jest największą tego typu imprezą organizowaną na Starym Kontynencie? Mogą się z nią równać wyłącznie słynny Oktoberfest i Weihnachtsmarkt. Jarmark św. Dominika każdego roku odwiedza około 1,5 miliona osób!
Tradycja szkolnictwa
Politechnika Gdańska nie tylko jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju, ale także należyto najstarszych. Została uruchomiona już w 1904 roku, jeszcze jako Królewska Wyższa Szkoła Techniczna. Najpierw miała zaledwie 6 wydziałów. Dziś jest ich 9, a uczelnia kształci 24 tysiące studentów.
Stocznia ciekawa jeszcze przed Wydarzeniami Sierpniowymi
Stocznia Gdańska jest jednym z najważniejszych miejsc na historycznej mapie miasta i całej Europy, ale przecież zakład ten istniał dużo wcześniej przed Sierpniem 80’. W 1948 roku w gdańskiej stoczni zbudowano pierwszy po II wojnie światowej statek SS Sołdek. Wiecie, skąd wzięła się jego nazwa? Pochodzi od nazwiska pracującego w stoczni trasera Stanisława Sołdka. Dziś statek można podziwiać przy nabrzeżu Motławy.
Monumentalna architektura sakralna
To znak rozpoznawczy Gdańska i jeden z jego powodów do dumy. Słynna Bazylika Mariacka, która tworzy tło dla większości relacji telewizyjnych z miasta, jest największą średniowieczną świątynią wybudowaną w całości z cegły w Europie. Pamiętajcie o tym, gdy ponownie będziecie mieli okazję ją zwiedzić.
W Gdańsku mógłby poskakać Małysz
Przed II wojną światową Gdańsk był polską stolicą sportów zimowych. Może wydawać się to absurdalne, ale właśnie nad morzem koncentrowały się najważniejsze w kraju ośrodki narciarskie. Pewnie nie wiecie o tym, że do dziś stoi pamiętająca tamte czasy skocznia narciarska w Dolnie Radości.
Piwo lało się strumieniami
Gdańsk już w XIV wieku był ważnym ośrodkiem produkcji piwa. Jego sztandarowym trunkiem było Piwo Jopejskie, które wyjątkowo lubili polscy królowie. W smaku można było wyczuć pleśń – podstawę warzenia tego piwa. Złocisty trunek odbił swoje potężne piętno na historii miasta – oczywiście pośrednio. Jan Heweliusz ożenił się bowiem z córką znanego gdańskiego browarnika.
To ulica, a może..?
Chętnie odwiedzana przez turystów ulica Długie Pobrzeże ciągnie się nad brzegiem Motławy. Nie bez powodu. Okazuje się bowiem, że w praktyce nie jest to ulica, a most na wodzie. Dawniej w tym miejscu cumowały statki.
Sporo tych ciekawostek, prawda? Z pewnością o wielu z nich nie słyszeli nawet rodowici mieszkańcy Gdańska. A miasto ma do odkrycia jeszcze więcej tajemnic, z którymi jeszcze do Was wrócimy.