Wokół warszawskiej Wieży Babel

Krzysztof Jagielski
23.11.2015

VICTOR SPOD WIEŻY BABEL

Na warszawskim Mokotowie, przy głównym wejściu do nowej siedziby TVP, od strony ulicy Samochodowej,  stoi ponad dwumetrowej wielkości metalowy posąg, połyskujący zielonkawo w promieniach słońca. 

Statua Wiktora (czy jak kto woli - Victora) ustawiona została tam w roku 2009, z chwilą oddania budynku do użytku. Autorem rzeźby jest znany z wielu innych pomników warszawskich   -  Andrzej Renes. Opinie na jej temat są równie kontrowersyjne, jak na temat obiektu przed którym stoi.

Oryginalny "Victor" jest niewielką statuetką z brązu. Posąg przy Samochodowej to jej dziesięciokrotne powiększenie.

Cóż to takiego ów Victor i dlaczego znalazł się właśnie w tym miejscu?

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Nagrodą tą honoruje się wybitne osobowości małego ekranu. Wiktory przyznawane są od 1985 roku, a od 1995 roku laureatów wybiera Telewizyjna Akademia Wiktorów, składającą się z laureatów poprzednich edycji. Statuetka Wiktora przyznawana jest w dziesięciu kategoriach.

Rzeźba powstała w roku 2007, jako uzupełnienie ogólnej koncepcji architektonicznej projektanta nowej siedziby TVP - Czesława Bieleckiego, podobnie jak sąsiadująca z nią fontanna z globem ziemskim. Fontanna ta zresztą jakoś od dłuższego czasu nie spełnia swojej zamierzonej roli. Basenik pod kulą ziemską, który miał być wypełniony wodą, wysechł już na pieprz.

Wszystkie te dekoracje rzeźbiarskie są urozmaiceniem dla budowli, która stanowi ich tło.

WARSZAWSKA WIEŻA BABEL

Wieża Babel, jak mawiają twórcy projektu Koloseum , czy wręcz Collosseum - nawet - jak zwą go użytkownicy, to przeszklona dwunastopiętrowa więża połączona z niższym okrągłym korpusem, zwieńczonym również przeszkloną czaszą. Konstrukcja ta stoi u zbiegu ulic Woronicza i Samochodowej. To nowa siedziba Polskiej Telewizji. Oryginalna forma, budząca wiele kontrowersji i krytyk, ma przypominać swym kształtem rozwijającą się ze szpuli taśmę filmową.

Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r.  Wygrał go architekt Czesław Bielecki. Budowa trwała ponad 8 lat i pochłonęła 190 mln zł. Rozpoczęła się w 2001 r. i po roku utknęła na 4 lata, gdy zbankrutował wykonawca.

Ostatecznie, po wielu perturbacjach budowlanych i komplikacjach formalnych na temat oddania obiektu do użytku, nowa siedziba przyjęła pracowników Telewizji Polskiej na początku lutego 2009r.

W budynku mieszczą się m.in. redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Znajdują się tu trzy studia i reżysernia. Tu realizowane były i są programy takie jak  "Kawa czy herbata",  "Pytanie na śniadanie", " Jaka to melodia".

W nowym budynku znalazło się także niewielkie muzeum, obrazujące historię i rozwój polskiej Telewizji, zwłaszcza sprzęt filmowy, jaki używany był kilkadziesiąt lat temu.Telewizja dość chętnie otwiera swe podwoje dla grup zorganizowanych, zwłaszcza szkolnych i sporą część całego kompleksu obejrzeć można z wyspecjalizowanym przewodnikiem. Podczas półtoragodzinnej wycieczki zajrzeć można do reżyserek, studiów, gdzie kręcone są programy rozrywkowe i publicystyczne.

KILKA FAKTÓW Z HISTORII TELEWIZJI

25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności, zlokalizowana przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie, wyemitowała pierwszy eksperymentalny polski program telewizyjny. 

Regularną emisję Telewizja Polska zaczęła w styczniu 1953 roku.

22 lipca 1954 roku nadano pierwszy program z Ośrodka Telewizyjnego przy obecnym pl. Powstańców Warszawy. Dwa lata później powstał pierwszy regionalny ośrodek telewizyjny w Łodzi. W 1971 roku rozpoczęto nadawanie telewizji kolorowej. W marcu 1993 roku uruchomiono satelitarny program TV Polonia, dla Polaków zamieszkałych za granicą.

Reklama, która obecnie stanowi jedno z głównych źródeł finansowania Telewizji, pojawiła się w 1956 roku. Czas jej emisji był ograniczony do 15 minut tygodniowo.

Od 31 grudnia 1993 roku Telewizja Polska uzyskała formę spółki akcyjnej Skarbu Państwa.

 

 

---
Niestety opcji zwiedzania dla turystów indywidualnych nie przewidziano. KLUB GLOBTROTERA organizuje zwiedzanie raz lub dwa razy w roku, przeważnie jesienią i zimą - wówczas można się do nas przyłączyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie