Chełmno, nazywane polską stolicą zakochanych, jest tłumnie odwiedzane właśnie 14 lutego – to za sprawą znajdujących się w tym mieście relikwii św. Walentego. Jednak do Chełmna warto przyjechać także w innym terminie. Miasto nie jest duże, a ma do zaoferowania mnóstwo turystycznych atrakcji, zachwycających zwłaszcza fanów historii, architektury oraz sztuki sakralnej. Jeśli będziesz kiedyś przejazdem w Chełmnie, to urządź sobie około 2-godzinny spacer po mieście. W tym czasie zdążysz odwiedzić kilka wspaniałych punktów.
Chełmiński rynek robi bardzo dobre wrażenie. Nie dość, że jest uporządkowany i zadbany, to jeszcze doskonale przypomina nam o średniowiecznej historii miasta. Rzeczą, która może zaskoczyć mieszkańców innych miast jest fakt, iż rynek w Chełmnie jest zielony. To zasługa znajdujących się na nim drzew, dających cień, ale przede wszystkim wyglądających znacznie lepiej niż wszechobecny beton.
Spacerując po Chełmnie nie można nie zobaczyć najważniejszej miejskiej budowli, czy właśnie ratusza. Każdy, kto miał okazję być w Zamościu, od razu rozpozna, że jest to budowla renesansowa. Ratusz – i można to napisać bez żadnej przesady – zachwyca architekturą, jest bardzo dobrze utrzymany, a pamiętajmy, że został wybudowany w XIII wieku i później znacząco przebudowany.
Większość turystów podziwia ratusz tylko od frontu, tymczasem zachęcamy, aby zajrzeć też na jego zaplecze. Tam na ścianie budynku można dostrzec coś ciekawego. Mowa o chełmińskim pręcie. Dziś stanowi on tylko ozdobę, natomiast w średniowieczu był wykorzystywany do odmierzania metra różnego rodzaju towarów.
Wiemy, że muzea nie zawsze są ciekawe, ale akurat to w Chełmnie warto odwiedzić choćby na pół godziny. Można dzięki temu dużo lepiej poznać historię tego pięknego miasta, w tym zobaczyć replikę chorągwi Ziemi Chełmińskiej, której oryginał znalazł się pod Grunwaldem w czasie najsłynniejszej bitwy w średniowiecznej Europie.
Nawet jeśli niespecjalnie lubisz odwiedzać kościoły, to akurat do tej świątyni warto się wybrać. Jest to największy kościół w Chełmnie, w którym znajdują się właśnie wspomniane wcześniej relikwie św. Walentego.
Urokliwa świątynia, która ma ogromną wartość historyczną. W jej wnętrzu można zobaczyć m.in. płytę nagrobną z XIII wieku, która została sprowadzona z Flandrii. To idealny punkt na samo zakończenie spaceru po Chełmnie.