DZIEŃ OTWARTY MUZEUM GAZOWNICTWA

Marek Szydełko
04.12.2015

WARSZAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI  
Gaz - nie tylko do kuchenki i latarni 

Bez wątpienia najbardziej znanym warszawskim zabytkiem techniki są Filtry Lindleya. 
Ich sława przyćmiewa inny obiekt – pochodzący z tego samego okresu i równie ciekawy: 
Starą Gazownię Warszawską, która powstała w latach 1886- 1888 przy ul. Dworskiej 25 - 
dziś Kasprzaka 25. Obiekty Gazowni budowano prawie w tym samym czasie (kilka lat później), co Filtry Lindleya i zachowują one także ten sam charakterystyczny styl architektoniczny budynków przemysłowych tamtej epoki.  
Stara Gazownia bardzo często mylnie utożsamiana jest tylko z rotundami z czerwonej cegły, stojącymi przy ul. Prądzyńskiego. Tymczasem teren dawnej Gazowni Warszawskiej jest znacznie większy, liczy ok. 20 ha. Co ciekawe - obie charakterystyczne rotundy - dawne zbiorniki gazu - znajdują się obecnie poza terytoriumi Gazowni i stanowią własność prywatnej spółki, wraz z gruntem, na którym stoją.
Od lat siedemdziesiątych nie korzystamy już wprawdzie w Warszawie z gazu powęglowego, ale zabudowania pozostały i służą obecnie celom muzealnym i biurowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego.

 

 

Obecnie na rozległych terenach dawnej Gazowni Warszawskiej mieści się 
Muzeum Gazownictwa w Warszawie. 

Tereny Gazowni Warszawskiej zajmują obszar ok. 20 ha. Większość obiektów nie jest dostępna do zwiedzania wewnątrz, za to gmach, który można obejrzeć od środka - Muzeum Gazownictwa - posiada największe w Polsce zbiory eksponatów w swojej dziedzinie. Naprawdę jest tam co oglądać. Bez wątpienia jest to jeden z najciekawszych i najlepiej zorganizowanych obiektów muzealnych Warszawy.
Muzeum  Gazownictwa zlokalizowane jest na terenie Gazowni Warszawskiej, w dawnym budynku aparatowni i tłoczni gazu, która wiele lat temu służyła sprężaniu gazu  i przesyłaniu go kolektorami do odbiorców. W 1856 Komitet Gazowy podpisał z Niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazowym w Dassau umowę koncesyjną na budowę gazowni. Wynikiem zawarcia umowy jako pierwsza była gazownia przy ul. Ludnej na Powiślu.W latach 1886-1888 zbudowano znacznie większą gazownię przy ul. Dworskiej (dziś Kasprzaka). Od 1892 znajdowała się przy niej fabryka chemiczna. W 1925 gazownia stała się własnością gminy m. st. Warszawy i od tego czasu nazywała się "Gazownia Miejska".Gazownia uległa zniszczeniu podczas wojny obronnej wrześniowej 1939, po czym została unieruchomiona. Odbudowano ją zaraz po wojnie i uruchomiono 25 czerwca 1945. W 1978 zakończono produkcję gazu powęglowego.

W trakcie naszej wizyty obejrzymy teren Gazowni, a w Muzeum  dziesiątki eksponatów związanych z historią obiektu oraz z wykorzystaniem gazu: stare maszyny zakładu, zdjęcia, dokumenty, zabytkowe uliczne latarnie gazowe, a także nietypowe urządzenia zasilane gazem - m.in.: gazową lodówkę, żelazko, lokówkę, młynek do kawy ... 

Zwiedzaniu Muzeum będą tym razem towarzyszyć inne atrakcje przygotowane przez agencję artystyczną z okazji 20-lecia PGNiG.

Termin:  6 grudnia, niedziela
Spotkanie grupy: godz.10.45, przed wejściem na teren Gazowni, ul.Kasprzaka 25 

A co zobaczyć można w Muzeum Gazownictwa możecie sprawdzić na zdjęciach w dziale FOTOGALERIE   >>>

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie