Chełmno – polskie miasto zakochanych

Mateusz Rąbalski
02.10.2021

Walentynki to już ogólnoświatowa moda i święto chętnie obchodzone także przez Polaków. Jeśli chcesz zrobić świetny prezent swojej drugiej połowie i 14 lutego zabrać ją w wyjątkowe miejsce, nie wydawaj pieniędzy na wycieczkę do Paryża, Wenecji czy Werony. My także mamy swoje miasto zakochanych. Jest nim Chełmno – niewielkie miasteczko w województwie kujawsko-pomorskim. Przeczytaj o jego niezwykłej historii.

DAWNA PERŁA W KRZYŻACKIEJ KORONIE

Chełmno zostało założone na początku XI wieku, jest więc jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Przez lata pozostawało we władaniu Zakonu Krzyżackiego, który – jak wskazują źródła – chciał uczynić je nawet swoją stolicą. To pokazuje, jak wielkie znaczenie miało Chełmno. Dziś jest to oczywiście zamierzchła historia, o której przypominają tylko liczne renesansowe zabytki. Ciekawostką jest chociażby fakt, że w Chełmnie można podziwiać jeden z najdłuższych w Europie murów obronnych.

Chełmno leży bardzo blisko Bydgoszczy i Torunia, dlatego jest popularnym celem krótkich wycieczek mieszkańców tych miast. Zabytkową zabudowę można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest wspięcie się na któreś ze wzgórz okalających miasto i podziwianie przepięknej panoramy Chełmna z góry. To jednak zdecydowanie za mało.

Chełmno urzeka dopiero po przespacerowaniu się jego urokliwymi uliczkami. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest oczywiście renesansowy ratusz, z którego wieży codziennie w południe płyną dźwięki hejnału. Bardzo ważnym dla historii miasta miejscem jest także XIII-wieczny Zespół Klasztorny ss. Miłosierdzia, a także kościół pw. Świętego Ducha.

DLACZEGO CHEŁMNO JEST POLSKIM MIASTEM ZAKOCHANYCH?

Wiele osób nie wie, że to określenie ma bardzo konkretne podstawy. Otóż w chełmińskiej Farze od stuleci są przechowywane relikwie świętego Walentego, czyli patrona zakochanych. Podobno mają one uzdrawiającą moc, o czym miała się przekonać w 1630 roku Jadwiga z Czarnków Działyńska. Po jej uzdrowieniu nakazała wybudowanie relikwiarza, do którego do dziś pielgrzymują tłumy wiernych i oczywiście par modlących się o swoje szczęście.

Ciekawostka

Jest jeszcze jedna miłosna historia związana z Chełmnem. Otóż do tamtejszego klasztoru wstąpiła siostrzenica samego Mikołaja Kopernika. Krystyna szybko jednak zrzuciła habit, aby uciec do Królewca, gdzie czekał na nią ukochany dobosz księcia Albrechta.

W Chełmnie co roku 14 lutego odbywają się wielkie uroczystości związane z obchodami święta zakochanych – przyjeżdżają gwiazdy polskiej muzyki oraz oczywiście tysiące par. To miasto warto jednak odwiedzić nie tylko przy okazji Walentynek, ale także w ciągu roku. Jego fascynująca historia i małomiasteczkowy urok robią bardzo pozytywne wrażenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie