Jaka nawigacja offline na Androida? 5 popularnych aplikacji

Marek Szydełko
01.06.2015

Android to zdecydowanie najpopularniejszy w Polsce system operacyjny dla urządzeń mobilnych, co w sposób naturalny przekłada się na liczbę bardzo przydatnych aplikacji. Szczególnie dużym zainteresowaniem użytkowników cieszą się programy nawigacyjne, najlepiej darmowe, a już szczególnie działające w trybie offline. Zrobiliśmy dla Was przegląd pięciu najciekawszych rozwiązań dostępnych w Google Play.

1. Sygic

To prawdopodobnie lider pod względem liczby pobrań, ale nie ma się czemu dziwić – aplikacja zdecydowanie należy do grona programów dobrych jakościowo. Sygic działa w trybie offline (nie potrzebujemy połączenia z Internetem, aby móc korzystać z nawigacji) i jest darmowy, choć oferuje także bardziej rozbudowaną wersję Premium, za którą już trzeba zapłacić.

Sygic po pobraniu zapisuje wszystkie wybrane przez nas mapy w pamięci telefonu – nie ma możliwości zrzucenia ich na kartę microSD, co jest poważnym minusem. Aplikacja z pewnością wyróżnia się nowoczesnym, ale czytelnym interfejsem. Nie ma większego problemu z jej obsługą nawet podczas jazdy.

Nawigacja korzysta z map TomTom, co już tłumaczy jej popularność – są one bardzo dokładne i stale aktualizowane. Po Polsce możemy jeździć bez żadnych obaw, pokrycie Europy także jest znakomite. Sygic nie ma problemu z optymalnym wyborem trasy, posiada też sporą bazę punktów POI i w porę ostrzega przed radarami.

Aplikacja godna polecenia!

2. HERE Maps

Opisywana już przez nas aplikacja Nokii doczekała się swojej wersji na Androida. To świetna informacja dla użytkowników tego systemu, bo HERE jest jednym z najlepszych produktów offline na rynku, w dodatku zupełnie darmowym.

Nawigowanie odbywa się bez żadnych zacięć, mapy są dokładne, choć wiele osób narzeka na to, w jaki sposób HERE dobiera trasę przejazdu – czasami robi to nielogicznie. Generalnie jednak aplikacja jest godna polecenia – pamiętajcie tylko, że mapy instalowane są w pamięci wewnętrznej telefonu, a ich waga jest spora.

3. Google Maps

Klasyk klasyków, przez wielu traktowany jako narzędzie niezbędne. Google Maps ma w swoim telefonie każdy posiadacz urządzenia z Androidem. Musimy jednak pamiętać o ważnej rzeczy – to nie jest nawigacja offline. Aby uruchomić tryb nawigowania konieczne jest połączenie się z Internetem.

Dlaczego w takim razie Google Maps zagościło w naszym zestawieniu? Z dwóch powodów. Pierwszy są rewelacyjnie dokładne mapy. Drugim fakt, że mamy możliwość zapisania w pamięci telefonu wybranej przez nas wcześniej trasy i wykorzystania jej, właśnie w trybie offline, do trafienia do celu. W ten sposób narzędzie działa oczywiście bardziej jak wirtualna mapa, ale w wielu sytuacjach może to być bardzo pomocne.

4. Navigator od MapFactor

Pierwsza w naszym zestawieniu propozycja oparta na mapach OpenStreetMap. Rewelacyjnej dokładności niestety nie możemy tu oczekiwać, ale praktyka pokazuje, że te mapy w zupełności wystarczają do sprawnego poruszania się po Polsce czy Europie. Będziemy jednak zmuszeni raczej do wybierania głównych szlaków.

Niewątpliwie dużym atutem MapFactor Navigator jest możliwość zapisania pobieranych map na karcie microSD. Podczas użytkowania zauważyliśmy znaczne braki w pokryciu sieci fotoradarów, ale punkty POI nawigacja wskazuje bez większych komplikacji.

5. BE-ON-ROAD

To także propozycja bazująca na mapach OpenStreetMap, dlatego ma większość bolączek, o których wspomnieliśmy w kontekście Navigatora. Plusy? Bez wątpienia świetny, bardzo przejrzysty interfejs, który spodoba się chyba każdemu. Bez problemu wybierzemy ulubione miejsca, przełączymy widok czy skonfigurujemy opcje przejazdu.

Niestety, aplikacja zapisuje mapy wyłącznie w pamięci wbudowanej telefonu, co należy zaliczyć na minus.

Jak widzicie, wybór dobrych, ale nie idealnych darmowych aplikacji do nawigowania offline jest całkiem spory. Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem, najlepsze. Google Maps należy w tym kontekście uważać jedynie za alternatywę. Sami wybieralibyśmy natomiast między Sygic a HERE.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie