Jak znaleźć samochód w lesie podczas zbierania grzybów? Pomogą Ci wirtualne mapy

Marek Szydełko
21.11.2022

Sezon na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Już teraz wiele osób szuka tych przysmaków w polskich lasach, często niestety popełniając te same błędy, czyli tracąc orientację w terenie. Szczególnie problematyczna jest sytuacja, w której podczas zbierania grzybów nie jesteśmy w stanie znaleźć zaparkowanego samochodu. Na szczęście można się przed tym zabezpieczyć dzięki wirtualnym mapom.

Mobilny Bank Danych o Lasach

Mobilny Bank Danych o Lasach, czyli mBDL, to specjalna aplikacja mobilna przygotowana przez Lasy Państwowe. Jest całkowicie darmowa. Znajdziemy w niej mapy polskich lasów z zaznaczonymi oddziałami leśnymi, co bardzo ułatwia zorientowanie się w terenie. Po pobraniu aplikacji i interesującej nas mapy możemy z niej korzystać również w trybie offline.

Bardzo fajną funkcją aplikacji jest możliwość zapisu punktu lokalizacji GPS, dzięki czemu możemy zaznaczyć sobie, gdzie zaparkowaliśmy samochód i dzięki temu łatwo go odnaleźć po skończonym zbieraniu.

Rada

Mapę lasu z zaznaczonymi oddziałami leśnymi możesz również pobrać i wydrukować. Dostępne mapy znajdziesz w Banku Danych o Lasach.

Mapy Google

Każdy z nas ma w telefonie aplikację Mapy Google, która także może się przydać podczas zbierania grzybów. Po zaparkowaniu samochodu uruchamiamy aplikację i wybieramy kropkę z lokalizacją, a następnie wybieramy opcję „Ustaw jako lokalizację zaparkowanego pojazdu”. Google zapisze to miejsce jako „Twój pojazd jest w pobliżu”, co znów bardzo ułatwi jego odnalezienie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie