Góry to cel, który kusi wielu podróżnych, jednak nie każdy czuje się na siłach, żeby wyruszyć po przygodę. Wyjście w góry to niesamowite doznania, ekscytacja i odrobina adrenaliny, ale także ryzyko, które zawsze związane jest z eksploatacją natury. Żeby nasze piesze wycieczki były jak najbardziej bezpieczne i satysfakcjonujące, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne oraz zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć – zacznij od zadbania o swoje nogi, które szczególnie mocno odczują intensywny górski marsz. Sprawdź, jakie buty górskie warto kupić. Zobacz bogatą ofertę sklepu e-Horyzont i zdecyduj się na sprzęt, który nie zawiedzie!
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, warto na pierwszą wycieczkę wybrać się w cieplejszym niż zima okresie i dobrać taki sprzęt, który szczególnie dobrze sprawdzi się w czasie ładnej pogody. Stawiając na obuwie dostosowane do okresu letniego czy jesiennego, musimy zdać sobie sprawę, że w czasie zimy buty nie sprawdzą się już tak dobrze. Natomiast zakup obuwia górskiego przystosowanego do zimowej aury pełnej śniegu i lodu sprawi, że trudno będzie nam czuć się komfortowo w czasie innych pór roku. Nie istnieją buty górskie idealne na każdą pogodę, dlatego warto przed zakupem zastanowić się, kiedy udamy się na górską wyprawę. To jedna z kluczowych kwestii – inną jest między innymi sztywność podeszwy czy dodatek membrany.
Wybierając się do sklepu turystycznego, np. e-Horyzont, warto wcześniej zaznajomić się z klasyfikacją obuwia górskiego pod względem twardości podeszwy związanej z rodzajami podłoża oraz stopniem nastromienia. Niemiecka marka Hanwag zaproponowała rozróżnienie twardości podeszwy butów górskich, literując kategorie od A do D. Nie jest to jedyny i tym bardziej idealny podział, ale w dużym stopniu ułatwia pierwszą selekcję obuwia. Buty z literą D wybiorą osoby zainteresowane wspinaczką na trudnym terenie - często poza szlakami, z kolei te oznakowane jako A są miękkie i wygodne - idealnie sprawdzą się w czasie spacerów. Buty z kategorii B i C mieszczą się pomiędzy klasyfikacją - im bliżej D tym bardziej zaawansowane obuwie. Należy podkreślić, że części z obuwia górskiego w ogóle nie da się zaklasyfikować w ten sposób. Co więcej, część z marek nie stosuje tej kategoryzacji i opisuje buty górskie w inny sposób. Niemniej jednak, przed kupnem obuwia górskiego należy z uwagą przeczytać opis, tak aby wiedzieć do jakich tras dostosowany jest sprzęt. Oprócz grubości podeszwy i kategorii A-D obuwia, warto przyjrzeć się materiałowi, z jakiego jest wykonane, a także zwrócić uwagę na długość i ilość przeszyć.
Ci, którzy wolą trudniejsze trasy oraz wypady na większą ilość dni, powinni rozejrzeć się za butami górskimi przystosowanymi do bardziej wymagających warunków. Buty trekkingowe wykonane są z grubszej skóry, co w połączeniu z tkaniną sprawia, że obuwie jest solidniejsze. W takim rodzaju buta kostka jest stabilna, a podeszwa grubsza, co pozwala na wędrówkę po stromych odcinkach.
Wybierając się na zakupy butów górskich, warto przyjść po południu, kiedy nogi są po kilku godzinach chodzenia. Dzięki temu można dopasować nową parę obuwia tak, aby móc w niej chodzić po górskich szlakach nawet cały dzień. Warto też po zakupie butów rozchodzić je, zanim wybierzemy się na wyprawę.
Buty górskie - damskie i męskie - można kupić w sklepie turystycznym e-Horyzont.pl
Artykuł partnera