Urlop w schronisku górskim: czy to dobry pomysł?

Górskie schroniska mają bardzo romantyczne konotacje. Opiewa się je w piosenkach i wierszach, dlatego nie brakuje osób, które chciałyby choć raz skosztować tej słynnej atmosfery. Większość polskich schronisk oferuje turystom noclegi, ale znalezienie wolnego miejsca w sezonie wakacyjnym graniczy z cudem. Planujesz spędzić najbliższy urlop w schronisku górskim? Sprawdź, czy to na pewno dobry wybór dla Ciebie.

Specyficzna atmosfera to nie wszystko

Niewątpliwie największym atutem górskich schronisk jest właśnie swobodna atmosfera, która odpowiada osobom nieprzepadającym za blichtrem i szukającym przede wszystkim autentyczności. W schroniskach próżno szukać luksusów typowych dla hoteli. Nie ma tam basenów, łazienki często są współdzielone z innymi turystami, a zamiast łóżka małżeńskiego łatwiej trafić na piętrowe. To może odstraszać osoby przyzwyczajone do wyższego standardu, ale przyciągać tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego.

Nocowanie w schronisku jest idealnym rozwiązaniem dla piechurów. Jeśli planujesz wędrówki po okolicznych górach, to nie znajdziesz lepszej bazy wypadowej. Śpiąc w schronisku nie musisz tracić czasu na dojazdy do szlaków i wydawać pieniędzy na parking – wszystko jest w zasięgu kilku kroków od budynku.

Współczesne schroniska górskie coraz częściej są przejmowane przez prywatnych właścicieli, którzy dostosowują ofertę nawet do wygórowanych oczekiwań. Można się spotkać z pokojami dwuosobowymi z prywatną łazienką, telewizorem i innymi udogodnieniami. Takie schroniska pod względem standardu bardziej przypominają porządne pensjonaty.

Kolejnym atutem schronisk górskich jest możliwość skorzystania z pełnego wyżywienia. To duża zaleta dla osób, które niekoniecznie chcą wypuszczać się poza szlaki i planują spędzić urlop wyłącznie blisko natury. Nie trzeba chodzić do restauracji czy samodzielnie gotować – spokojnie można się stołować w schroniskowej kuchni.

Nie tak sielsko, jak może się wydawać

Klimat schroniska, choć bez wątpienia nęcący, nie każdemu przypadnie do gustu. Pamiętajmy, że nie jest to hotel czy pensjonat, z czym wiążą się konkretne wady nocowania w takim miejscu. Trzeba się liczyć z hałasami (turyści mogą przychodzić do schroniska nawet późnym wieczorem) oraz „nocnymi Polaków rozmowami”. Z tego powodu trudno polecić urlop w schronisku rodzinom z małymi dziećmi oraz fanom błogiego spokoju.

Dłuższy pobyt w schronisku może być też dość męczący dla osób, które nie zamierzają codziennie od rana do wieczora chodzić po górach, ale chcą np. posiedzieć i podziwiać widoki czy mieć dostęp do różnych rozrywek. Z tym bywa naprawdę krucho, a ogromny tłok potrafi odebrać całą przyjemność z obcowania z przyrodą.

Urlop w schronisku górskim jest bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie wakacji, o ile liczysz się z wymienionymi uciążliwościami i nie stanowią one dla Ciebie większego problemu. Jeśli natomiast oczekujesz wysokiego standardu i nie przepadasz za tłumem, lepiej poważnie się zastanów, zanim zarezerwujesz pobyt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.