Planujesz rejs statkiem wycieczkowym? Najpierw przeczytaj

Rejs statkiem wycieczkowym to wielkie marzenie wielu osób. Jest to także świetna okazja do tego, by „za jednym zamachem” zobaczyć kawałek świata i przeżyć niezapomnianą przygodę. Choć ceny takich rejsów mogą odstraszać (bez trudu da się znaleźć oferty za kilkadziesiąt tysięcy złotych od osoby), to i tak nie brakuje chętnych. Jesteś wśród nich? Jeśli ma to być Twój pierwszy rejs, zacznij od przeczytania naszego poradnika.

Najpierw krótsza wycieczka

Bardzo złym pomysłem jest wybieranie na swój pierwszy rejs bardzo dalekiej trasy, np. dookoła świata. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia w pływaniu dalekomorskim, to koniecznie wcześniej zaplanuj jakąś krótszą wycieczkę, np. z Polski do Szwecji. Dzięki temu przekonasz się, jak Twój organizm reaguje na kołysanie (optymalnie będzie trafić na sztorm).

Wbrew pozorom to nie jest oczywiste, że nie masz choroby morskiej. Mnóstwo osób dowiedziało się o tym dopiero podczas dalekiego rejsu, co skończyło się dla nich spędzeniem większości podróży w kabinie. Lepiej więc nie ryzykuj.

Napiwki

Nie wszyscy wiedzą, że cena rejsu nie jest wcale ostateczną, jaką przyjdzie zapłacić za przyjemność dalekomorskiej podróży. Na statkach wycieczkowych obowiązuje zasada dawania napiwków obsłudze. Dotyczy to także osób, które wykupiły formułę „wszystko w cenie”. Tymczasem napiwki potrafią stanowić lwią część budżetu, jaki należy przeznaczyć na sam rejs.

Napiwków oczekują wszyscy pracownicy obsługi. Bywają statki, w których regulaminach wprost jest napisane, że pasażerowie muszą wręczać bonusy barmanom, kelnerom, pokojówkom czy instruktorom. Czasami wręcz przewidywana suma napiwków jest doliczana do kosztu wycieczki, co ma być sposobem na „buntujących się” pasażerów.

Duża walizka jest niezbędna

Rejs statkiem wycieczkowym na pewno nie jest dobrą propozycją dla osób, które podczas urlopu chcą się całkowicie wyluzować i zapomnieć o ciasnych konwenansach. Nie bez kozery takie statki nazywa się pływającymi miastami. Obowiązują na nisz konkretne zasady, czasami bardzo rygorystyczne – oczywiście z punktu widzenia turysty.

Przede wszystkim na statku wycieczkowym panuje określony dress code. Pasażerowie muszą stosować się do reguł dotyczących ubioru. Obsługa na pewno nie wpuści na wieczorny bankiet osoby, która ma na sobie szorty czy bluzkę na ramiączkach. W takich sytuacjach wymagany jest strój wieczorowy, czyli panie obowiązuje suknia, natomiast panów garnitur lub smoking.

Rejs statkiem wycieczkowym to bez wątpienia ogromne przeżycie i sposób na wakacje marzeń. Warto więc się do niego dobrze przygotować, zdobyć niezbędną wiedzę, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.