Najpiękniejsze plaże świata – jak je znaleźć? Czym się kierować? Gdzie szukać bajecznych miejsc do wypoczynku?

Marek Szydełko
16.08.2022

„Napiszcie, jakie plaże warto odwiedzić w Chorwacji?”, „Czy na Bali są jakieś rajskie, niezatłoczone plaże?”, „Którą plażę na Costa del Sol polecacie z dziećmi?” – to standardowe pytania zadawane na forach turystycznych czy grupach facebookowych. Nic w tym dziwnego: większość z nas utożsamia udane wakacje z plażowaniem nad pięknym morzem, czy to w Polsce, Europie czy bardziej egzotycznych stronach świata. Najpiękniejsze plaże często są bliżej niż nam się wydaje. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę wybierając plażę podczas wyjazdów turystycznych? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Rodzaj plaży

Na dobry początek zawsze warto się zastanowić, czy preferujemy plażę piaszczystą, kamienistą czy może mieszaną. Tutaj zwykle największy dylemat mają rodziny z dziećmi, gdzie maluchy uwielbiają kopać w piasku, natomiast rodzice niekoniecznie lubią ten piasek wytrzepywać z ręczników, butów, ubrań…

Pamiętajmy również, że zwykle piaszczyste plaże charakteryzują się mało przejrzystym morzem – dlatego tak zachwyca nas widok Adriatyku na chorwackim, skalistym wybrzeżu. Jednak im dalej od Europy, tym ten problem jest mniejszy. Przykładowo: w Meksyku, na Dominikanie czy w Azji Południowo-Wschodniej piasek na plażach przypomina mąkę, a mimo to morze i tak jest bajecznie czyste i zachęcające do uprawiania snorkelingu.

Lokalizacja

Piękne plaże można znaleźć na całym świecie, również w Polsce. Dobrym kryterium wyboru będzie więc to, jakim dysponujemy budżetem i na jak długą podróż możemy sobie pozwolić.

Jeśli ma to być kilkudniowy wypad, to radzimy skupić się na nadbałtyckich plażach. Jeśli macie tygodniowy urlop, to śmiało można już pomyśleć o odkrywaniu plaż południowej Europy. Z kolei dwu- czy trzytygodniowe wakacje spokojnie wystarczą na zachwycenie się plażami w egzotycznych stronach świata.

Infrastruktura

Każdy ma własne wyobrażenie pięknej plaży. Dla jednych jest to dziki skrawek lądu, do którego mało kto dociera. Inni preferują plaże zatłoczone, tętniące muzyką, z pełną infrastrukturą plażową (leżaki, parasole, bar z napojami, prysznice).

Jeśli masz swoje preferencje w tym zakresie, to wybierz idealną plażę właśnie pod kątem infrastruktury, komfortu dojazdu oraz dostępnych atrakcji na miejscu. Zarówno dzikie, jak i świetnie zorganizowane plaże znajdziesz na całym świecie.

Łatwość dojazdu

Nie da się ukryć, że jest to ważny czynnik decydujący o wyborze miejsca plażowania, a przede wszystkim kierunku wakacyjnego. Jeśli nie przepadasz za długimi podróżami, tym bardziej samolotem, to raczej nie myśl na razie o odkrywaniu piękna plaż azjatyckich, środkowoamerykańskich czy karaibskich. Skup się na tych w Europie, w tym w krajach, do których można dość szybko i komfortowo dojechać własnym samochodem (jak Chorwacja czy Włochy).

Gdzie szukać plaż jak z pocztówki?

Rankingi najpiękniejszych plaż świata, z podziałem na poszczególne kraje chętnie odwiedzane przez turystów, znajdziesz na stronie https://turystycznyninja.pl/plaze/. Przy każdej plaży jest krótki opis danego miejsca wraz ze zdjęciami, dzięki czemu łatwo znajdziesz własny „raj na ziemi” i zaplanujesz kolejną podróż. Do dzieła!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.