Jak wybrać dobrą lornetkę?

Maciej Piwowski
16.06.2016

Czym różnią się lornetki porro od dachowych? Do jakich zastosowań służą lornetki? Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu dla siebie? Jakie powiększenie wybrać? O tym poniżej.

Lornetka może służyć nie tylko do prowadzenia profesjonalnych obserwacji, może przydać się każdemu z nas podczas zwyczajnych wycieczek za miasto. Zawsze można spotkać na swojej drodze jakiś ciekawy obiekt do obserwacji. Podpowiadamy, jak wybrać lornetkę dla siebie.

Rodzaje lornetek

Lornetki można podzielić na dwa rodzaje, tj. porropryzmatyczne i z te z pryzmatami dachowymi. Jest to podział ze względu na zastosowanie pryzmatów, czyli rodzaj użytych soczewek. Oczywiście lornetki można podzielić także ze względu na ich zastosowanie, ale o tym piszemy poniżej.

  • Lornetki porropryzmatyczne (tzw. porro)

W tego typu modelach montuje się dwie soczewki pod kątem 90 stopni. Soczewki są umiejscowione w sporej odległości od siebie, dlatego też takie lornetki są duże i co za tym idzie dość ciężkie. Ich ogromną zaletą jest jednak lepsza jakość obrazu. Są bardziej uniwersalne. Dzięki nim można swoje obserwacje prowadzić również przy słabym oświetleniu, a nawet po zmroku. Lornetki porro mają lepszą jakość obrazu niż te z pryzmatami dachowymi w podobnej cenie.

  • Lornetki z pryzmatami dachowymi

Ich budowa jest dużo bardziej skomplikowana, co jednak daje możliwość ułożenia okularu i obiektywu w jednej linii. Dzięki temu takie lornetki są małe i lekkie. Zastosowany układ powoduje jednak straty światła, dlatego nadają się one raczej do obserwacji w ciągu dnia. Jakość obrazu jest gorsza niż w przypadku lornetek porropryzmatycznych.

Zastosowanie lornetek

Lornetki mają różnorodne zastosowanie i dlatego konkretny model powinien być odpowiedni do sposobu użytkowania. Do wyboru mamy: do obserwacji przyrody i krajobrazu, obserwacji nocnego nieba, do celów turystycznych, do obserwacji żeglarskich, do zastosowań typowo wojskowych/survivalowych, do obserwacji nocą oraz do polowań.

  • Lornetki obserwacyjne służą do obserwacji dzikiej przyrody (ptaków, innych zwierząt) oraz krajobrazu. Jako, że są używane w terenie, nie powinny być zbyt duże i ciężkie. Najnowsze modele dają możliwość wyostrzania obrazu już z 2 m, dzięki czemu można obserwować owady i inne małe zwierzęta.
  • Lornetki astronomiczne służące do obserwacji gwiazd i planet powinny mieć duży obiektyw (ok. 70-100 mm), ponad dwudziestokrotne powiększenie oraz być wyposażone w statyw. Takie parametry techniczne pozwolą na obserwację także mniej widocznych obiektów.
  • Lornetki turystyczne są używane podczas wycieczek. Nie muszą być profesjonalne, w zupełności sprawdzą się w tej roli lornetki do obserwacji przyrody czy po prostu te uniwersalne.
  • Lornetki żeglarskie muszą być przede wszystkim wodoodporne, a poza tym nie powinny mieć za dużego powiększenia, ponieważ obraz nie jest stabilny przez kołysanie łodzi. Dobrze, jeśli posiadają pasek wyporowy, dzięki któremu w razie czego nie utoną.
  • Lornetki wojskowe/survivalowe służą do profesjonalnych czy półprofesjonalnych obserwacji w terenie.
  • Lornetki noktowizyjne są bardzo przydatne podczas obserwacji nocą, a także w sytuacji znikomego oświetlenia. Warto wspomnieć, że noktowizja nie działa w sytuacji zupełnego braku źródła światła.
  • Lornetki myśliwskie mogą być szerokokątne – są mniej precyzyjne, ale podczas polowania nie jest potrzebne widzenie szczegółów.
  • Lornetki uniwersalne to takie o powiększeniu 8x42, za pomocą których można obserwować i w dzień, i po zmroku, które są poręczne i świetnie sprawdzą się w terenie. To dobry wybór dla amatorów.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Oczywiście przy wyborze należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry techniczne lornetki. Trzeba zastanowić się także nad tym, do czego będziemy ją wykorzystywać. Na pewno nie należy sugerować się ceną, gdyż nie jest tak, że droższa lornetka jest lepsza, bo np. mniejsze modele są droższe, ale ich jakość obrazu jest gorsza. Dobrej jakości lornetkę można kupić już za ok. 200-300 zł. Rzecz jasna, te do profesjonalnego użytku są droższe.

Oto parametry techniczne lornetek, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie:

  • powiększenie

Może być stałe lub zmienne. Więcej na temat powiększenia piszemy poniżej.

  • szkło

Szkło w obiektywie może mieć barwę żółtą albo białą. Poleca się wybór lornetki ze szkłem żółtym lub choć o lekko żółtym zabarwieniu. Te z białymi szkłami są gorsze. Szkło w pryzmatach może być albo BAK-4, albo BK-7. Lepszym rozwiązaniem jest to pierwsze, jednak lornetka wyposażona w takie szkło jest droższa, ale obraz jest bardziej ostry.

  • obiektyw

Tutaj znaczenie ma wielkość obiektywu – im większy, tym lepsza jakość uzyskanego obrazu.

  • pole widzenia

Pole widzenia to po prostu obszar, jaki można obserwować. Wyróżnia się lornetki szerokokątne, które są mniej precyzyjne i przydadzą się podczas polowań oraz wąskokątne, bardziej precyzyjne i bardziej przydatne podczas obserwacji, kiedy chce się zobaczyć więcej szczegółów.

  • korekcja wad optycznych

Lornetki z taką funkcją są oczywiście droższe. Może to być korekcja geometrii czy kolorów.

  • powłoka antyrefleksyjna

Jest konieczna, jeśli chcemy, by kolory były odwzorowane prawidłowo. Gdy lornetka nie ma takiej powłoki, dość często może wystąpić tzw. efekt flary, czyli widoczne półprzezroczyste okręgi, które pojawiają się, gdy obiektyw jest skierowany bezpośrednio na źródło światła, np. słońce.

  • wodoodporność

Nie jest to parametr konieczny, ale może przydać się zwłaszcza podczas obserwacji w wilgotnych warunkach. Wilgoć może uszkodzić optykę lornetki. Wodoodporne modele są również odporne na zabrudzenia takie jak piasek i pył.

  • wyjście na statyw

Statyw przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy obiektyw ma dość duże powiększenie.

Jakie powiększenie powinna mieć dobra lornetka?

Lornetki mogą mieć stałe albo zmienne powiększenie. Specjaliści w tej dziedzinie odradzają zakup modeli ze zmiennym powiększeniem, ponieważ są one dużo bardziej awaryjne, gdyż konstrukcja zoomu jest dość skomplikowana. Trudno uzyskać ostrość obrazu. Ponadto lornetki ze zmiennym powiększeniem są droższe.

Jeśli chodzi o modele ze stałym powiększeniem, to większe daje większy obraz i widać więcej detali. Nie jest jednak tak, że czym większe powiększenie, tym lepszy obraz, ponieważ taka lornetka wymaga stosowania statywu dla uzyskania satysfakcjonującego obrazu. Przy powiększeniu ponad 12x konieczny jest statyw. Bez niego można prowadzić obserwacje z lornetką o powiększeniu do 12x. Zazwyczaj najlepiej sprawdzą się modele o powiększeniu 7-10x, ponieważ podczas ich używania wzrok nie męczy się tak bardzo jak przy większych wartościach.

Szeroki wybór lornetek oferuje sklep: http://www.redcoon.pl/c05060000-Lornetki.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie