Toruń w obiegowej opinii kojarzy się przede wszystkim z krzyżackimi ruinami i Mikołajem Kopernikiem. Często pojawia się również skojarzenie z niezwykle apetycznymi piernikami. W rzeczywistości jednak potencjał tego miasta jest zdecydowanie większy. To z pewnością jeden z ciekawszych punktów w województwie kujawsko pomorskim, który warto odwiedzić, planując wakacje. Jak można spędzić wakacje w Toruniu? Jak zaplanować własną mapę zwiedzenia? Które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić.
1. Toruńskie Stare Miasto i jego okolice
2. Dom Mikołaja Kopernika - plan na wakacje w Toruniu
3. Muzeum Toruńskiego Piernika - smaczne zwiedzanie
4. Planetarium w Toruniu
Planując dłuższe wakacje w Toruniu, warto w planie zwiedzania uwzględnić położony nieopodal Bydgoszcz. Oba miasta dzieli około 30 minut jazdy samochodem lub pociągiem, a dostępne w nich wakacyjne atrakcje wzajemnie się uzupełniają. To jednak temat na zupełnie inny tekst - w tym skupmy się na obiektach położonych w grodzie Kopernika.
Toruńską panoramę, na której widoczne jest Stare Miasto zna chyba każdy w Polsce. Planując podróż do Torunia z pewnością warto uwzględnić szereg miejsc położonych właśnie w tym rejonie. Niezwykle efektownie prezentują się już same mury obronne - najstarsze w Polsce - które pamiętają osiem wieków oraz odrestaurowane kamienice położone w tym rejonie. Przed laty mieszkali tu głównie bogaci mieszczanie, kwitł handel i odbywały się ważne dla miasta zdarzenia.
Nasza rada - nie trzymajcie się wyłącznie okolicy rynku. Lato to znakomity czas, aby posnuć się wąskimi uliczkami i odkrywać na własną rękę pełne uroku zaułki.
Na Toruńskim rynku najważniejsze budowlą jest ratusz, którego najstarsze pomieszczenia datowane są na koniec XIV wieku, zaś wieża na wiek XIII. Obecnie obiekt ten kusi przede wszystkim tarasem widokowym, z którego roztacza się przepiękny widok na całą starówkę. Warto wiedzieć, że toruński zegar był pierwszym w państwie Krzyżaków zegarem mechanicznym, dzisiaj zaś jest jednym z najstarszych zachowanych w Polsce. Warto zajrzeć także do galerii sztuki gotyckiej oraz galerii malarstwa polskiego, gdzie prezentowane są dzieła Matejki czy Fałata.
Kolejny punkt - niemal obowiązkowy dla dzieci ze szkolnych wycieczek - to Dom Mikołaja Kopernika. Nawet jeśli pamiętacie to miejsce z jakiejś szkolnej wyprawy, warto zajrzeć tu po latach, zabierając ze sobą swoje pociechy, gdyż nie brakuje tu atrakcji dla całych rodzin. Obecnie muzeum zachwyca nowoczesnością, a przez życie wybitnego uczonego prowadzi nie tylko tradycyjna ekspozycja, ale także... wirtualna rzeczywistość. Zachwyceni będą nie tylko najmłodsi.
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, Toruń piernikiem stoi. Oprócz tego w Toruniu stoi także muzeum tego wyjątkowego ciastka. Znajduje się ono w fabryce pierników, co dodatkowo nadaje zwiedzaniu wyjątkowy charakter i pomaga w zagłębieniu się w świecie przypraw.
W Muzeum Toruńskiego Piernika można poznać historię tego ciastka, poznać tajniki jego produkcji i sekrety "kariery". Wizytę można połączyć z degustacją i z warsztatami samodzielnego wyrabiania pierników.
Oto kolejny ciekawy punkt, z którego chętnie korzystają nie tylko uczniowie. W Planetarium jest mnóstwo stanowisk skupiających się na różnych tematach z dziedziny geologii, geografii i astronomii. Całą ekspozycją zwiedza się w półmroku, a podświetlenia poszczególnych detali nie tylko przyciągają wzrok, ale również budują niepowtarzalną atmosferę.
Oczywiście, atrakcji w Toruniu jest dużo więcej, a jeśli spędzasz w tej miejscowości dłuższy czas niż tylko sobota i niedziela, z pewnością pomysłów na aktywność nie zabraknie.
Komunikat prasowy