Strefa coworkingowa w hotelu: nowy trend o dużym potencjalne biznesowym

Andrzej Winnicki
26.05.2020

Coworking nie jest nowym zjawiskiem – polega ono na pracy w przestrzeni współdzielonej z innymi osobami. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą pracować w domu, a jednocześnie nie stać ich na wynajęcie samodzielnego biura. Co ciekawe, coraz więcej hoteli inwestuje we własne strefy coworkingowe, odpowiadając w ten sposób na potrzeby części gości oraz zapewniając sobie dodatkowe źródło dochodów.

Już nie tylko ciasne pomieszczenie z komputerem

Jeszcze kilkanaście lat temu praca w hotelu, np. podczas podróży służbowej, była niezłą mordęgą. Wolne Wi-Fi lub wręcz brak dostępu do bezprzewodowego Internetu (zwłaszcza w pokoju), jedno smutne stanowisko komputerowe w lobby, hałas, brak intymności i tym samym możliwości skupienia się na pracy – to na szczęście powoli przechodzi do historii.

Obecnie hotele dostrzegają potrzeby gości, którzy czy to w podróży służbowej, czy nawet w trakcie wakacji, muszą mieć możliwość wykonania swojej pracy. Tym samym w wielu obiektach powstają specjalnie wydzielone strefy coworkingowe, z wygodnymi stanowiskami, dostępem do szybkiego Internetu, drukarkami, cateringiem, a nawet osobnymi kabinami, w których goście mogą liczyć na ciszę. Taka strefa jest ogromnym atutem hotelu kierującego swoją ofertę głównie do gościa biznesowego.

Hotelowa strefa coworkingowa dla osób z zewnątrz

Strefy coworkingowe w hotelu generują oczywiście konkretne koszty, a nie zawsze są w pełni wykorzystywane przez gości. Stąd też coraz więcej hoteli decyduje się na udostępnienie ich za opłatą osobom z zewnątrz. Mogą to być zarówno mieszkańcy danego miasta, którzy potrzebują wygodnej przestrzeni do pracy w pojedynkę (np. freelancerzy czy drobni przedsiębiorcy), ale też firmy chcące wynająć salę na spotkanie biznesowe z kontrahentem.

Strefa coworkingowa dostępna dla osób z zewnątrz to również dobry pomysł w sytuacji, gdy hotel chce przyciągnąć nowych gości, którzy tym razem nie wybrali jego oferty. Przykładowo: w pobliżu działa kilka hoteli, ale tylko jeden ma taką strefę. Goście zameldowani w innych obiektach przyjdą tam, by spokojnie popracować, ponosząc relatywnie niewysoką opłatę (zwykle kilkadziesiąt złotych za dzień). W przyszłości, gdy ponownie będą wybierać się do danej miejscowości, z pewnością ich pierwszym wyborem będzie właśnie hotel ze strefą coworkingową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie